Добре дошли на моята страница, скъпи приятели!
Чуствайте се свободни, да разглеждате и изпробвате рецептите ми и искренно се надявам да ви се харесват!
Ако имате някакви въпроси - питайте без притеснение.
Ще се радвам да ви отговоря!

Pages

Search

Showing posts with label Баници. Show all posts
Showing posts with label Баници. Show all posts

Sunday, November 30, 2014

Инджир Баклава

     Докато си бях на гости в България, моята сестричка Ваня направи тази баклава. Беше изровила рецептата от една стара готоварска книга и я беше изпробвала вече. Много е лесна за правене, но още по-голямото и предимство е че може да се консумира само няколко часа след като се залее със сиропа. Само трябва да изчакате да се охлади и можете да я нападнете.
Та ето я и рецептата...

.
Необходими продукти за баклавата:

1 пакет кори за баница (500 гр)
300 гр краве масло
300 гр ситно смлени орехи

Необходими продукти за сиропа:

900 гр захар
1 литър вода
1 лимон

Начин на приготвяне:

    Загрейте фурнатра на 360 F (200 С). Разтопете кравето масло и подмажете с част от него правоъгълна тавичка. Разгънете корите и вземете една кора. Намажете я с разтопеното масло, порсете я със смлените орехи и я прегинете на две по ширина, за да получите по-малък провоъгълник. Вземете тънка точилка и я поставете в единия край на по-късата страна на правоъгълника. Навийте кората не много стегнато около точилката. С две ръце върху точилката, бутайте в противополовни посоки за да накъдрите полученото руло. Внимателно го изхлузете и го поставете в подмазаната тава. Повтаряйте същата процедура до изчерпването на корите. Намажете готовата баклава отгоре с останалото масло, поставете я в загрятата фурна и печете до тъмно златисто. Баклавата трябва да е изпечена много добре, защото иначе ще се втести след сиропирането.
     Докато баклавата се пече, пригответе сиропа. Сложете водата и захарта в подходяща тенджерка на котлона и варете до пълното разтваряне на захарта. Отстранете от котлона и прибавете настърганата кора и сока от лимона. Залейте изпечената баклава с горещия сироп. Изчакате да се охлади напълно преди консумация.

Забележки: 

     Тази баклава става доста твърда след изпичането, затова се залива с горещ сироп за да омекне.
Тъй като в къдравите цилиндърчета остават кухини, можете да поставите нещо вътре, като парченца локум например. Аз хаправих това с половината от баклавата и много ми хареса.
Следващия път мисля да пробвам да ги напълня с разбито с малко пудра захар крем сирене. Звучи ми много добре!
Също така към смлените орехи може да се добави настърган шоколад. Сестра ми каза, че е пробвала и е било много вкусно.
Използвайте фантазията си...








Надявам се да ви хареса и на вас! :)

Thursday, March 24, 2011

Бюрек с месо

     Вече бях публикувала една подобна рецепта за бюрек преди известно време, но този път промених малко количествата на продуктите и го направих със смляно месо. Освен това го оформих по различен начин, така че реших да споделя и този вариант с вас, защото резултата беше много апетитно изглеждащ и вкусен!


Необходими продукти за тестото:

750 г бяло брашно*

450-500 мл хладка вода**

1 ч.л. сол

1 ч.л. оцет

Ще ви е необходимо още:

5-6 с.л. олио за намазване на тестото

За плънката:

500-600 г смляно месо

1 глава ситно нарязан кромид лук или праз

на вкус - сол, черен пипер, чубрица, "Вегета" ...

малко олио за запържване

Начин на приготвяне:

     Замесете гладко тесто от предвидените за това продукти. Измесете го добре, за да няма "жилки", когато го разтегляте по-късно. Разделете тестото на 4 топки, сложете ги на набрашнена повърхност, покрийте ги с пластично фолио и ги оставете да починат 15-20 минути, за да се отпусне тестото.
     През това време си пригответе плънката. Запържете нарязания лук и прибавете към него смляното месо, сол, "Вегета", смлян черен пипер, чубрица и т.н.  Продължете да пържите още няколко минути, като разбърквате непрекъснато, докато месото се раздроби и не е повече червено на цвят.
     Разточете омекналите топчета тесто на кръгли питки с диаметър 20-25 сантиметра. Вземете накаква малка тавичка или дълбока чиния. Сложете една супена лъжица олио в нея и го разнесете по дъното. Сложете първата питка и я намажете отгоре с още една супена лъжица олио. Подредете и останалите три питки върху първата, една върху друга, като намазвате всяка от тях с по една лъжица олио. Покрийте съда с пластично фолио и ги оставете така минимум за 30 минути (може и повече), за да попият от мазнината и омекнат.
     Застелете масата с чиста покривка или "прежален" но чист чаршаф. Вземете първата питка омекнало тесто и го разтеглете във въздуха, върху ръцете си сгънати на умруци, колкото можете. Разстелете го върху масата. Подпъхнете ръцете си с дланите нагоре под него и започнете да разтегляте от средата към краищата, обикаляйки го от всички страни. Разтегляте докато кората стане прозрачна. Продължавайте да обикаляте, сега разтегляйки внимателно с пръстите си дебелите краища на кората, докато почти изчезнат. Ако все пак ви остане много дебел ръб - отрежете го.
     Ако обичате бюрека по-мазен, можете да поръсите разтеглената кора с малко мазнина, но не забравяйте, че във вече поготвената плънка има доста мазнина. Ако не, направо поръсете кората със запържената и овкусена плънка и я навийте на руло с помощта на покривката. Одрежете, ако ви е останала празна част от кората в краищата и. Навийте я на спирала в подмазана тава.***
     Направете същото и със всичките останали питки и ги навийте около вече готовата спирала. Изпечете бюрека (около 30-40 мин) в предварително загряна на 180 С фурна, докато добие приятен, тъмно златист цвят и хрупкав вид. Извадете го от фурната, напръскайте го съвсем лекичко с вода, покрийте го с чиста домакинска кърпа и го оставете десеттина минути да се охлади леко и поомекне.
     Сервирайте с айрян или някаква салата!

Забележки:

       *Брашното, което аз използвам е "Primo Gusto". Не знам дали на много хора ще им бъде от полза тази информация, тъй като и тук в USA може да се купи само в GFS (Gordon Food Service).
     **Количеството на водата може да варира малко в зависимот от брашното, което използвате.
   ***Тъй като готовите кори са доста големи, може да се навият на рула от двата срещуположни края към средата, така че да се получат две съединени рула от една кора. В такъв случай, оставете една лента (около педя широка) в средата на кората без да я поръсвате с плънката, за да не ви се разпилее същата, когато разделите двете рула. Срежете с нож мястото където се срещат и ги навиите на две отделни спирали (охлювчета). Така ще получите осем индивидуални малки бюречета от четирите кори, които можете да подредите на два реда, едно до друго в голяма правоъгълна тава. Така ще се изпекат и по-бързо, защото няма да са много дебели. А и на всичкото отгоре, изглеждат и много симпатчно!
     Същия бюрек, можете да направите и със сирене разбира се. А от това тесто, по същия начин и баница с каквато ви хрумне плънка - спанак, картофи, тиква, ябълки и т.н.

Да ви е сладко!


А този бюрек на долната снимка, е сгъван по начина описан в тази рецепта.


Wednesday, March 23, 2011

Пържени бирени банички със сирене

      Една много бърза закуска или лека вечеря! 
      Често се случва в днешния ни забързан живот да нямаме много време, а да ни се хапва нещо вкусничко. Благодаря за тази рецепта, на добрата ми приятелка Лиляна от Македония. Тя ги нарича - Бирени писий. 

Продукти за тестото:

300 мл бира (можете да използвате и вода)
450-500 г бяло брашно (до меко тесто)
1 ч.л. сол (ако сиренето ви е много солено, сложете по-малко)

Продукти за плънката:

200-250 г бяло саламурено сирене
малко нарязан на ситно магданоз
.... или плънка по ваш избор

Начин на приготвяне:

     Замесете меко тесто от бирата, брашното и солта. Разделете го на 4-5 топчета в зависимост от това, колко големи искате да са баничките ви. Подредете топчетата на набрашнена повърхност, покрийте ги с пластично фолио и ги оставете 10-15 минути на топло, за да се отпуснат малко.
     Натрошете сиренето и го смесете с магданоза.
     Вземете едно от топчетата и го разточете с точилката, колкото можете по-тънко. Поръсвайте с по малко брашно, ако е необходимо по време на точенето, за да не ви лепне. Поръсете получената кора с част от сиренето, навийте я на руло, а от рулото оформете спирала. Всяка спирала, разточете отново на около 6-8 мм дебела питка. 
     Загрейте малко мазнина в подходящ по размер тиган и изпържете баничките на среден огън до златисто от двете страни.
     Лесно, бързо и вкусно! Наслаждавайте се!


Tuesday, February 22, 2011

Малаена Баница

     Интересно име, нали! Е, в моят роден край на царевичното брашно, от което се прави качамак, му казват - малай.
     Реших да споделя с вас рецептата на една много необичайна и много вкусна сладка баница. Почти съм сигурна, че повечето от вас не са пробвали такова нещо, освен ако не са познавали баба ми Геновева. Шегувам се, разбира се!!! Сигуно и някой друг знае да я прави, но него пък аз не го познавам. :)
Вярвайте ми - наистина си заслужава да се опита!

Необходими продукти за тестото:

300 мл хладка вода

500-550 гр бяло брашно*

1 яйце

1 ч. л сол
1 с. л. олио

За разточване:

200-250 гр царевично брашно (малай)

За поръсване преди печене:

200-250 мл вряло олио

100-150 гр захар

За сиропиране:

5 ч. ч. вода

3 ч. ч. захар

1-2 ванилийки

Начин на приготвяне:

     Замесете тесто от посочените продукти, разделете го на четири еднакви топки и ги подредете на набрашнена повърхност. Поръсете ги с брашно, покрийте ги с кърпа и ги оставете 20-30 минути, за да се отпуснат.
     Застелете работната маса с чиста покривка и обилно я поръсете с царевично брашно. Вземете една топка тесто, сложете я на масата, поръсете я и нея с царевичното брашно и започнете да разточвате. Поръсвайте получената кора периодично с царевично брашно по време на точенето, за да не лепне. Точете, докато получите много тънка, почти прозрачна кора.
Надиплете готовата кора като хармоника** и я поставете, навивайки я спираловидно в подмазана с олио кръгла тава. Не изчиствайте полепналото по нея царевично брашно и се старайте да не я усуквате по време на подреждането в тавата.
     Направете същото нещо с останалите три тестени топки.
     Когато цялата баница е подредена в тавата, сгорещете олиото и я полейте обилно. Трябва да чувате цвърчене от горещата мазнина, когато я поливате. Поръсете я с малко захар и я изпечете в загрята на 380 F (190 C) фурна, до зачервяване.
     Докато баницата се пече, сварете сиропа и го оставете да се охлади.
     Извадете изпечената баница, изчакайте я да се охлади леко (около 10 минути) и я залейте с хладния сироп. Завийте тавата с алуминиево фолио и оставете баницата да пренощува.
На другия ден, след като е омекнала я нарежете и ... севирайте.
     Много лесна, а изключително вкусна!
     Да ви е сладко!

Забележки:

     * Количеството на брашното може да варира малко, в зависимост от вида му. Тестото трябва да бъде средно твърдо - удобно за разточване.
     ** Надиплянето на баницата се прави най-лесно върху точилката. Прехвърлете разточената кора върху дълга точилка. Вдигнете точилката, така че кората да виси във въздуха и я съберете (избутайте) от двата края към средата, по дължината и.
     Направили сте я перфектно, ако диплите на баницата, след като сте я изпекли и сиропирали, могат да се разгъват като хартия. Погледнете на тази снимка!


Wednesday, August 4, 2010

Щрудел с ябълки и домашни теглени кори


Необходими продукти за тестото:

500 гр брашно

300 мл топла вода

1 ч.л. сол

1 ч.л. оцет

1-2 с.л. олио

Необходими продукти за плънката:

около 1,5 кг ябълки 

сока от половин лимон

200-300 гр захар (зависи от сладостта на ябълките)

150-200 гр стафиди (може и без тях, ако не обичате)

100-150 гр галета (зависи колко са сочни ябълките)

1-2 ч.л. канела (по ваш вкус)

Ще ви е необходимо още:

200 мл олио за потопяване на тестото

100 мл олио за поръсване на корите

Начин на приготвяне:

     Замесете гладко тесто от предвидените за това продукти. Измесете го добре, за да няма "жилки" когато го разтегляте по-късно. Разделете тестото на 4 еднакви части и го оформете на топчици. Сложете ги на набрашнена повърхност, поръсете ги с малко брашно, покрийте ги с пластично фолио и ги оставете да починат 15-20 минути, за да се отпусне тестото.
     Налейте 200 мл олио в широка и дълбока чиния или малка тавичка. Разточете омекналите топчета тесто на кръгли питки с диаметър 15-20 см, изчистете ги от полепналото по тях брашно и ги потопете в олиото. Ако мазнината не може да ги покрие всичките, потапяйте ги една по една и когато всичките са добре омазнени и от двете страни, натрупайте ги обратно в съда с мазнината, една върху друга. Оставете ги така за около 20-30 минути, за да попият от мазнината.
     През това време си подгответе плънката. Обелете и настържете ябълките на едро ренде и ги сместе веднага с лимоновия сок, за да не потъмнеят. Прибавете канелата, захарта и стафидите и объркайте добре.
     Застелете масата с чиста покривка или "прежален" но чист чаршаф и поръсете леко с брашно.
Прехвърлете първият кръг върху застланата маса, подпъхнете ръцете си с дланите нагоре под него и започнете да разтегляте от средата към краищата, обикаляйки го от всички страни. Разтегляйте, докато кората стане прозрачна. Изрежете с остър нож или ножица останалото малко ръбче от дебелото тесто по края на кората. С четчица потопено в олио, напръскайте леко цялата кора и поръсете с ръка 1/4 от галетата. Разпределете равномерно 1/4 от ябълковата смес отгоре и навийте кората на руло с помощта на покривката (чаршафа). Оформете рулото на стегната спирала в средата на подмазана кръгла тава. Направете същото с останалите три части от тестото и ги навивайте около първата спирала в тавата. Намажете приготвения щрудел с олио и поръсете с кристална захар. Така ще получите хубава хрупкава коричка отгоре, по време на печенето.
     Загрейте фурната на 200 градуса по Целзий и печете 10-15 минути. Намалете фурната на 180 и продължете да печете до зачервяване (около 40-50 минути). Поръсете изпечения щрудел с пудра захар и изчакайте да се охлади напълно, преди да го нападнете.



Мои бележки:

     Тавата в която аз го пека е с 38 см диаметър.
     Можете да замените част от обикновенната захар за подслаждането на ябълките, с кафява захар. 
     Вместо да поръсвате корите с галета, можете да сложите 2-3 супени лъжици грис в ябълковата смес, за да поеме сока от ябълките по време на печенето.
     По същият начин правя и баница с тиква. Изпържвам рендосаната тиква с малко олио и прибавям захар и канела на вкус. Обикновено прибавям и малко скълцани орехи. Нататъка е същото. Единствената разлика е, че пропускам поръсването с олио на корите, защото в запържената тиква вече има олио и не слагам галета, защото няма нужда (тиквата не пуска сок като ябълките). 

Да ви е сладко!



Thursday, July 22, 2010

Бюрек

     Ето го и моят бюрек! От няколко седмици ми се е завъртял в главата и все не мога да се наканя да го направя. Не че отнема много време - напротив, но не може да му дойде реда!
     За съжаление, тук където живея, няма от къде да си го купим...
     Правя го по почти същата рецепта като Мария, но добавям в тестото и 1-2 с.л. олио и 1 ч.л. оцет. С моето експериментиране стигнах до извода, че така корите се разтеглят по-лесно и по-добре. Не знам - може и да си внушавам?! Това най-много си зависи от брашното!
     Тестото го разделям на 4 топчета и корите не ги точа, а ги разтеглям, както е показано тук.
     След всичките тези обяснения, мисля че ще е най-добре да я напиша и моята версия на рецептата. Нали няма да навреди на никого? :)


Необходими продукти за тестото:

500 г бяло брашно

300 мл топла вода

1 ч.л. сол

1-2 с.л. олио

1 ч.л. оцет

Ще ви е необходимо още:

100 мл олио

100 г свинска мас

400-500 г сирене (или смес от сирене и извара)

Начин на приготвяне:

     Замесете гладко тесто от предвидените за това продукти. Измесете го добре, за да няма "жилки" като го разтегляте по-късно. Разделете тестото на 4 топки, сложете ги на набрашнена повърхност, покрийте ги с пластично фолио и ги оставете да починат 15-20 минути, за да се отпусне тестото.
      Смесете олиото и свинската мас и ги загрейте, за да се разтопи маста. Излейте втечнената мазнина в широка и дълбока чиния или малка тавичка.
     Разточете омекналите топчета тесто на кръгли питки с диаметър 15-20 см. и ги потопете в мазнината. Ако мазнината не може да ги покрие всичките, потапяйте ги една по една и когато всичките са добре омазнени и от двете страни, натрупайте ги обратно в съда с мазнината, една върху друга. Оставете ги така за около 20-30 минути, за да попият от мазнината.
     Прехвърлете първият кръг на масата, подпъхнете ръцете си с дланите нагоре под него и започнете да разтегляте от средата към краищата, обикаляйки го от всички страни. Разтегляте докато кората стане прозрачна. Продължавайте да обикаляте, сега разтегляйки внимателно с пръстите си дебелите краища на кората, докато почти изчезнат.
     Ако обичате бюрека по-мазен, можете да поръсите разтеглената кора с малко от мазнината в която сте потопили тестото. Ако не, направо поръсете средната 1/3 от кората със натрошено сирене и и я сгънете като плик и я оставете на страна. Направете същото и със следващата питка, но преди да я сгънете сложете първата (вече сгъната)  кора в средата и, като я захлупите със сгънатите краища надолу към масата. Загънете краищата на втората, върху първата кора. Постъпете по същия начин и с останалите кори. Поставете готовия бюрек в подмазана тавичка със загънатите краища надолу и го поръсете с малко мазнина. Печете го (около 30-40 мин) в предварително загряна на 180 градуса по Целзий фурна, докато добие приятен, тъмно златист цвят и хрупкав вид. Извадете го от фурната, напръскайте го съвсем лекичко с вода, покрийте го с чиста домакинска кърпа и го оставете десеттина минути да се охлади леко и поомекне.
     Сервирайте с айрян!

Забележки:

     От четирите топчета тесто, ако ги разтеглите добре, ще получите четири кори с диаметър около един метър.
     Ако не обичате или не разполагате със свинска мас, заменете я с равно количество олио.
     На колко голям "плик" ще ги сгъвате корите, преценете според размера на тавата в която ще го печете бюрека. Тавичка в която аз го пека е 25 на 32 сантиметра. Пекла съм го и кръгла с диаметър 30 сантиметра.
     Същия бюрек, можете да направите и с кайма.


     В този случай, си подгответе плънката, като запържите една глава нарязан на ситно лук, прибавите 500-600 гр смляно месо, сол, "Вегета", смлян черен пипер, чубрица и т.н. и продължите да пържите още няколко минути, докато се раздроби каймата. Нататъка е същото!

Да ви е сладко!

Friday, March 12, 2010

Сладка втасала баница

   
  Тази баница е по рецепта от моята баба. Тя и беше голям майстор! Е, ... старая се и аз!
Може да се прави с различни пълнежи, а също така може и да се направи вита или на розички. На който, както му отговаря...
Аз я прая с орехи, с локум или със сирене (за хората, които обичат сладко-солени комбинаций).
На мен и трите варианта ми харесват!


Баница c готови кори

 
     Ето и моята баница с готови кори. Знам, че има хиляди рецепти за баници, но така я правя аз, когато нямам време да точа или тегля кори. Това е една от моите любими рецепти! 
Лесно и вкусно!
     Ще ви предложа няколко пълнежа, но не се ограничавайте с тях. Можете да  я направите, с каквато плънка пожелаете. Избора е лично ваш!!!


Sunday, February 14, 2010

Втасали банички със сирене

     Както е видно - аз съм в периода на месенето в момента! Ето поредното ми тестено "произведение", което просто се чувствам задължена да споделя с вас. Става въпрос за едни много, много, ама много вкусни банички! 


Втасали банички със сирене

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...