Добре дошли на моята страница, скъпи приятели!
Чуствайте се свободни, да разглеждате и изпробвате рецептите ми и искренно се надявам да ви се харесват!
Ако имате някакви въпроси - питайте без притеснение.
Ще се радвам да ви отговоря!

Pages

Search

Tuesday, December 6, 2011

Сбъркани козунаци с течен шоколад

     Искам да споделя с вас още една рецепта за козунак, който ... стана по грешка. Рецептата не ми беше под ръка и карах по спомени, а после разбрах, че съм била много далече от истината. Обаче, това което се получи беше страхотно! Кой казва, че козунак може да се яде само на Великден?
Та ето я сбърканата рецепта ... 
     Едно уточнение - сбъркания козунак го замесих в машината за хляб на програма "Тесто". Това в никакъв случай не означава, че не може да се замеси на ръка или с миксер.

Необходими продукти за тестото:

500 мл топло прясно мляко
1 с.л. суха мая
1 ч.ч. (200 г) захар
3 с.л. (нагърбени) подсладител на прах
1/2 ч.л. сол
3 яйца (със стайна температура)
1 с.л. ром
60 гр меко краве масло
50-60 мл. олио
6 и 1/2 до 7 ч.ч. брашно (зависи от брашното)
1 ванилийка
кората от един лимон

За плънката:

400-500 г течен шоколад ("Нутела" или някакъв подобен)

От тези продукти излизат три средно големи козунака.

Начин на приготвяне:

     Разтворете маята в топлото мляко и го сипете в купата на машината. Прибавете захарта и след това всичките останали продукти без олиото и жълтъка от едното яйце. Олиото ще го добавяте по-късно (ще ви обясня кога и как), а единия жълтък ще ви трябва за намазване на козунаците преди печене.
     Включете машината на програма тесто и я оставете да меси около 15 минути. Когато тестото се е оформило на топка, започнете да добавяте по малко от олиото, като след всяка добавка изчаквайте да се поеме от тестото. Добавяйте по малко, докато изчерпите всичкото предвидено олио. Оставете машината да довърши програмата.
     Извадете втасалото тесто от машината, намесете го леко и го поставете в подходяща купа с капак. Ако нямате капак, просто покрийте купата с пластично фолио. Оставете тестото на топло да втаса, отново докато удвои обема си. Обикновено поставям купата в по-голям съд с топла вода.
     Разделете втасалото тесто на девет еднакви части (не го намесвайте повече). Намажете си ръцете с малко олио и разтеглете (не точете) едното парче от тестото на правоъгълник. Намажете го с течния шоколад, навийте го на руло и го усучете леко. Постъпете по същия начин и с останалите осем части от тестото. Сплетете ги на плитки, три по три и ги поставете в избраните от вас тавички за печене. Оставете ги на топло да втасат до минимум удвояване на големината си. Аз ги поставям в леко затоплена фурна, покрити с чиста памучна кърпа.
     Когато прецените че козунаците са втасали достатъчно, загрейте фурната на 340 F (170 C).
Намажете втасалите козунаци със заделения жълтък, разреден с малко прясно мляко, една супена лъжица олио и няколко капки лимонов сок, поръсете ги със захар и ги сложете в загрятата фурна. Печете ги 30-40 минути (в зависимост от големината на козунаците) или до получаване на златист загар. Не ги препичайте, защото ще станат сухи и ронливи.
     Аз ги пекох 30 минути на 340 F без вентилатор и накрая 10 минути на 300 F с вентилатор. Бяха изпечени перфектно! Сочни отвътре и със златиста, хрупкава коричка отгоре.

Да ви е сладко!

Тези сега се пекат ... 
Ммммм, нямам търпение! Не мога да ви опиша какво ухание се разнася от кухнята!

А ето ги и изпечени ...


Friday, September 9, 2011

Питки "Вулканчета"

     Тези хрупкави питки със стичаща се по тях "лава" от сирене съм взаимствала от страницата на "King Arthur Flour".  Уверявам ви - божествени са!


Необходими продукти за стартера (закваската):

1 1/4 ч.ч. брашно за хляб
1 ч.л. сол
1/2 ч.л. суха мая
1/2 ч.ч. хладка вода

Необходими продукти за тестото:

цялото количество закваска
1 до 1 1/4 ч.ч. топла вода
3 1/2 ч.ч. брашно за хляб
1 ч.л. сол
1/2 ч.л. суха мая



Плънка:

2 1/2 ч.ч. настъргано сирене Грюер (Чедър, Моцарела, Провалон или смес от тях)
1 с.л. риган (по желание)

Начин на приготвяне:

      За да приготвите закваската, смесете посочените за нея продукти в средно голяма купа. Объркайте ги добре (сместта ще бъде доста суха, но това да не ви притеснява), покрийте купата и я оставете да прнощува на стайна температура. На другия ден ще имате смес с много мехурчета.
     Смесете шупналата закваска с предвидените тестото продукти и омесете (на ръка, с миксер или машина за хляб на програма за тесто) гладко тесто. Оформете го на топка, поставете го в леко подмазана купа, покрийте го и го оставете да втаса докато удвои обема си.
     Изсипете втасалото тесто на леко набрашнена работна повърност и го разплескайте на правоъгълник с дебелина около 1.5 (3/4") сантиметра. Напръскайте го с вода и го поръсете обилно с избраното от вас сирене. Навийте тестения правоъгълник на руло, като започнете от дългата му страна. Прищипете края му с пръсти по цялата дължина, за да се залепи. Сложете полученото руло на набрашнена или леко омазнена повърхност, покрийте го с чиста кърпа и го оставете да втасва (за около час - час и половина) докато стане видимо пухкаво.
Към края на втасването, загрейте фурната на 220 градуса по Целзий (425 F).
     Внимателно, срежете напречно втасалото руло на четири еднакви части. Подредете ги в покрита с оризова хартия тава със срязаната част нагоре. Разтеглете ги малко ако е необходимо, за да се покаже добре сиренето, напръскайте ги с топла вода и ги поставете веднага в загрятата фурна. Печете ги около 20 минути или докато сиренето се разтопи и питките добият приятен златисто-кафяв цвят. Веднага извадете изпечените питки от тавата и ги и охладете леко върху решетка.
     Най-вкусни са ако се консумират топли, но и на изстиналите им няма нищо. Всъщност, едва ли ще имат време да изстинат .... :)

     Да ви е сладко!


Tuesday, April 12, 2011

Малки кюфтенца в тестени чашки

      
    Ето още нещо от блога на Лара! Супер лесно и супер вкусно!


Необходими продукти за тестото:

1 и 1/4 ч.ч брашно
1 белтък
1 ч.ч прясно мляко
около 1/2 ч.ч вода
щипка сол

Необходими продукти за кюфтенцата:

300 гр смляно свинско месо (или смес по ваш избор)
1 глава лук (средно голяма)
3 с.л. галета
2 с.л. ситно нарязани пера от зелен лук
1 с.л. Worcestershire sauce (Уорчестершир сос)
1 яйце
сол, черн пипер, магданоз ...
малко олио

И още:

12 метални формички за мъфини
олио за подмазване на формичките

Начин на приготвяне:

     Загрейте фурната на 220 С (430 F). Подмажете формичките за мъфини с олио.
    Нарежете лука на ситно и го запържете с малко олио. Поставете в купа смляното месо, запържения лук, зеления лук, галетата, яйцето, соса и подправките и омесете добре. От получената смес направете малки кръгли кюфтенца, сложете ги във формичките за мъфини и ги запечете във фурната за 10 минути.
     През това време пригответе тестото. В подходящ съд поставете пресятото брашно, прибавете белтъка, солта и млякото и разбийте с телена бъркалка или миксер. При непрекъснато бъркане, започнете да добавяте вода докато получите еднородно, негъсто тесто. Тестото трябва да бъде с консистенцията на палачинково тесто.
     Извадете от фурната формичките със запечените кюфтенца. Не е необходимо да ги изваждате от формичките, но проверете да не са залепнали отдолу. Ако това се е случило - отлепете ги.  Бързо и внимателно налейте от тестото във формичките, така че всяко кюфтенце да бъде обиколено от кръгче тесто. Не покривайте целите кюфтенца с тестото. Около 1/3 от височината им трябва да остане над нивото му. Върнете във фурната и печете още 25-30 минути до зачервяване.
     В образуваните тестени чашки, след изпичането (по ваше желание) можете да капнете по малко кетчуп.
     Сервирайте горещи, със свежи зеленчуци.

Мои бележки:

     Ако мислите че ще ви е по-лесно, извадете изпечените кюфтенца от формичките, налейте по малко от тестото и сложете обратно кюфтенцата вътре.
     Това ястие изглежда много ефекто. Създава впечатление, че е много трудоемко, а всъщност е изключително просто за приготвяне. 

Да ви е сладко!


Малко ги попрепекох, но няма значение. Пак бяха невероятни! 

Tuesday, April 5, 2011

Великденски Козунак (Sweet Braided Easter Bread)

     Наближава Великден и темата разбира се е ... козунак! Искам да споделя с вас една рецепта, която изпробвах преди наколко дни и останах изключително доволна.     
      Много съм щастлива, че я открих във "вкусния" кулинарен блог "Sweet & Salty" на моята добра приятелка Надя. Това козуначено тесто е страхотно! Точно по мой вкус! Изказвам и сърдечни благодарности, за идеята за добавяне на изкуствен подсладител към тестото. Най-накрая успях да направя сладък козунак
     Добавила съм само няколко неща от себе си към оригиналната рецепта и съм го оформила различно. По принцип, формата няма никакво значение. Важен е вкусът! А за него - нямам думи! 


Необходими продукти за тестото:
(посочените продукти са достатъчни за един голям козунак или два малки)

550 г бяло брашно (+/- 50 г в зависимост от брашното)
2 големи или 3 малки яйца + 1 белтък  
150 мл топло прясно мляко
1 с.л. суха мая (20 г пресна мая)
2 таблетки Витамин С стрити на прах (или 2 с.л. лимонов сок)*
100 грама захар (150 г ако не използвате подсладител)
5-6 грама подсладител (2 с.л. нагърбени)
50-60 грама меко краве масло (или смес от краве масло и свинска мас)
50 мл олио
1/2 ч.л. сол
1 ванилийка
настъргана лимонова кора

Добавки / Плънка:**

стафиди (предварително накиснати в малко ром или коняк)
локум нарязан на дребни парченца
канела

Ще ви трябват още:  

около 50 мл олио (намазване на ръцете и работната повърхност при доомесването и оформянето на козунака)
1 жълтък + 1-2 с.л. прясно мляко + 1 с.л. олио (за намазване на козунака преди печене)
едра кристална захар за поръсване
филирани бадеми (по желание)

Начин на приготване:

     Разтворете маята заедно с една лъжица захар в топлото мляко и я изчакайте да шупне.
     Сложете стафидите в някакъв подходящ съд и ги залейте с избрания от вас алкохол.
     Пресейте брашното.
     В купата на миксера или друга дълбока купа поставете 500 г от пресятото брашното. Прибавете към него шупналата мая, двете яйца и белтъка от третото леко разбити със захарта, подсладителя, ванилийката, настърганата лимонова кора, стрития на прах Витамин С (или лимоновия сок), олиото и солта. Омесете всичко добре (за предпочитане с миксера, снабден с бъркалка за тесто). Месете 5-10 минути, докато получите гладко и меко тесто. Тестото трябва да е меко, но не лепкаво, така че ако е необходимо, добавете още малко брашно. Сега добавете мекото масло (или масло и свинска мас) и месете докато то се усвои напълно от тестото. Изсипете готовото тесто на работната си маса, оформете го на топка и го поставете в омазнена купа. Покрийте купата с пластично фолио или съответен капак и оставете тестото на топло да втаса, докато удвои обема си.
    Извадете втасалото тесто от купата и го омесете отново. Месете го 10-15 минути, докато тестото стане гладко и еластично. По време на месенето, намазвайте масата и ръцете си с олио. 
     Върнете обратно тестото в купата, покрийте го отново и го оставете да си почине (и вие също) и отпусне около 30 минути. 
     Сега омазнете отново масата и ръцете си и прехвърлете тестото върху нея. Започнете да месите отново тестото, като потопявате често ръцете си в петдесетте милилитра олио предвидени затова. Месете и топете ръцете си в мазнината, докато тя се усвой изцяло от тестото. Сега можете да добавете отцедените стафиди и нарязания локум и да го доомесите докато се разпределят равномерно из него. Другият вариант е да ги добавите после, по време на оформянето на козунака. Както и да решите, след като го омесите добре, отново го поставете в купата, покрийте го и оствете на топло да втасва, докато удвои обема си. След това втасване, тестото е готово за оформяне на козунаците. 
     С мазни ръце, извадете тестото на омазнена работна повърхност. Разделете го на три или шест еднакви части, в зависимост от това, колко козунака ще правите. Ако сте сложили вече стафидите и локума, просто направете фитили от тях, усучете ги малко, поръсете ги леко с канела  и ги сплетете на плитки. 
     Ако не сте прибавили стафидите и локума при предишното намесване (както направих аз), разплескайте всяка част на правоъгълник, поръсете я с канела и със част от стафидите и локума. Навийте всеки правоъгълник на стегнато руло, което усучете и разтеглете на фитил. 
Нататък е същото. Сплетете фитилите на плитки. Слепете добре краищата на плитките и ги подпъхнете отдолу, за да не се разплетат по време на втасването и печенето. Поставете оформения козунак (козунаци) в подходящ за печене съд, който предварително сте подмазали или покрили с оризова хартия.
     Намажете козунаците отгоре с мазнина (за да не хващат коричка по време на втасването), покрийте ги с чиста кърпа и ги оставете на топло да втасват. Бъдете търпеливи! Козуначеното тесто е по-тежко и втасва по-бавно от хлебното. Изчакайте козунаците да увеличат обема си поне два и половина пъти. Все пак не прекалявайте. Не ги оставяйте да превтасат, защото ще бъдат сухи и ронливи след изпичането им. Имайте в предвид, че те ще продължат да се наддигат, когато ги сложите в горещата фурна.  Ако пък не са втасали добре, ще останат тестиви отвътре, независимо от това колко време ще ги печете. Така че, когато видите че са удвоили обема си, включете фурната да загрее на 380 F (195 С). Намажете козунака с разбития с малко прясно мляко и олио жълтък и го посипете обилно с едра кристална захар. Поставете козунака в загрятата фурна и печете 10-15 минути при тази температура. След това намалете температурата на 360 F (180 С) (320 F или 160 С с вентилатор) и печете още 35-45 минути. В зависимот от това дали сте направили един или два козунака, времето ще варира. Към средата на печенето, покрийте козунака с алуминиево фолио, за да не потъмнее прекалено много отгоре. (Прочетох като съвет в един форум, че е добре да се сложи купичка с вода на дъното на фурната по време на печенето, за да не изсъхва козунака. Не съм пробвала до сега, но ще го направя следващия път.)
     Извадете изпечения козунак от фурната поставете ги на решетка, покрийте го с кърпа и го оставете да се охлади напълно. Не го режете горещ, защото ще се втести!

Мои бележки:

     * Прочетох някъде, че Витаминът С и лимоновия сок, укрепват и подобряват структурата на тестото, така че сложих Витамин С. Не знам дали това даде някакво отражение на козунака, но той стана разкошен. Във всеки случай съм сигурна, че няма да навреди на никого, присъствието му в тестото. :)
   ** Плънката разбира се, може да бъде различна. Друг вариант е да сложите сухо какао, захар и стафиди. Можете да сложите също така, попарени с подсладено прясно мляко ситно смлени орехи, към които да добавите канела или ванилия. Вариантите са безбройни. Въпрос на лично предпочитание. Аз обичам локум и канела в козунака. 
     От това тесто, без да прибавяте стафидите, локума и канелата, можете да направите каквито си решите козуначени изделия - кифлички, руло с мармалад и т.н.
     И още един вариант за последното втасване и печенето на козунака:
     Поставете оформените козунаци в загрята на 50 С (120 F) фурна. Оставете ги да стоят на тази температура докато удвоят обема си. Извадете ги, намажете ги с жълтъка, поръсете ги със захарта и ги върнете обратно във фурната, като сега увеличите температурата на 150 С (300 F).  След 15 минути увелечете температурата на 180 С (360 F) и продължете да печете още 35-45 минути, до пълното изпичане на козунаците. 

     Да ви е сладко! 


Панетоне (Panettone)

     Нямам думи да ви опиша, колко добре се получи! Нямам претенций, че това е оригиналната рецепта за панетоне, защото със сигурност не е. Това си е моя измишльотина, която обаче е невероятно вкусна! След десетки експерименти, успях да докарам тази интересна текстура на оригиналното панетоне - нещо между козунак и кейк. Не мога да ви опиша колко съм доволна, защото много го обичам! Както всички знаят, панетонето е италиански Коледен сладкиш и по тази причина не се предлага по магазините по всяко време на годината, а и когато го има е прилично скъпо. Сега ще мога да си хапвам от него, когато си поискам и по колкото си искам, без да се изприщвам от цената му.
     Между другото, тъй като този сладкиш е доста близък по вкус с нашенския козунак, мисля че може да му бъде чудесен заместител за Великден. На кой му пука, че е Коледен сладкиш! Важното е, че е излючително вкусен! Италианците да си го ядат за Коледа, а ние ще си го ядем когато си решим!



Необходими продукти:
(тази доза е за 2 големи панетонета)

750 г бяло брашно ( +/- 100 г в зависимост от брашното ви)
50 г готварско нишесте
100 мл топла вода
1 с.л. суха мая (20 г прясна мая)
4 големи яйца (5 малки)
4 жълтъка
3 с.л. изкуствен подсладител (аспартам)
120 г захар (180 г, ако не използвате подсладител)
1/2 ч.л. сол
250 г меко краве масло + 30 г за отгоре
5-6 капки есенция Fiori di Sicilia (можете да я замените с една ванилия и няколко капки портокалова есенция)
сока от един средно голям портокал
сока от един лимон
настърганата кора от 1/2 портокал
настърганата кора от 1/2 лимон
около 150 г стафиди
около 100 г захаросани портокалови корички
около 50 мл ром или коняк

Ще ви трябват още:

2 форми за панетоне с диаметър 16-17 см и височина 11-12 см

     Ако няма от къде да си набавите тези форми, можете да използвате два кръгли керамични или метални съда с подобен диаметър и относително вертикални стени. Застелете дъната им и облечете стените им отвътре с оризова хартия, така че да направите височината им около 12 см.  Големи консервни кутии също биха свършила работа. Можете също така и да направите мини панетончета в малки формички за панетоне или някакви други подходящи формички.


Начин на приготвяне:

     Разтворете маята заедно с една лъжица захар в топлата вода и я изчакайте да шупне.
     Сложете стафидите в някакъв подходящ съд и ги залейте с избрания от вас алкохол.
     Пресейте брашното и в купата на миксера или друга дълбока купа отмерете 500 г от него. Прибавете шупналата мая, четирите яйца, сока от портокала, захарта и подсладителя. Объркайте всичко добре (с миксера или с лопатка), покрийте купата с пластично фолио и оставете тестото на топло да втаса. Цялото трябва да стане на мехурчета и да утрой обема си.
     Сега прибавете жълтъците, солта, настърганата портокалова и лимонова кора, лимоновия сок и есенцията. Смесете всичко добре. Прибавете останалите 250 г брашно и нишестето и бъркайте, докато получите гладко тесто. При непрекъснато бъркане, започнете да добавяте нарязаното на малки кубчета меко (в никакъв случай разтопено) масло. Продължете с бъркането още няколко минути, докато престанете да виждате маслени бучки из тестото. Тестото трябва да е много меко и лепкаво. В този момент не може да се обработва с ръце. Ако въпреки всичко ви се струва прекалено течно, прибавете още 2-3 с.л. брашно, но не прекалявайте. След следващото втасване, тестото ще има вече друга консистенция.
     Набрашнете добре работната си маса и изсипете тестото върху нея. Съберете го на топка (ако е необходимо намазнете ръцете си, за да не ви се лепи) и го поставете в омазнена купа. Покрийте купата отново с пластично фолио или с капак (ако имате такъв) и го изчакайте да удвои обема си. Изсипете го отново на леко набрашнена работна маса, разплескайте го с ръце и поръсете отгоре отцедените стафиди и захаросаните портокалови корички. Омесете тестото с ръце, докато стафидите и портокаловите корички се разпределят що-годе равномерно из него. Не се притеснявайте, тестото няма да бъде толкова лепкаво вече. Ако все пак ви лепне по масата, поръсвайте си по малко брашно. Оформете го отново на топка, върнете го в купата и го покрийте отново с паластично фолио.
     Сега приберете купата в хладилника за поне 3-4 часа. Независимо от това, че е на студено, то ще продължи да си втасва. Можете да оставите тестото в хладилника (за да втасва бавно) и цяла нощ. Важното е да се охлади достатъчно, за да се стегне и да се поддава на оформяне.
     Извадете охладеното тесто от хладилника и го разделете на две еднакви части. (Сега вече е песен да се работи с него!) Оформете ги на стегнати топки и ги поставете във специалните хартиени форми за панетоне (или в каквото сте подготвили), със затворените ръбове надолу към дъното на формите. С остър нож, направете кръстообразен разрез отгоре. Намажете повърността на топките с меко краве масло и поставете по една малка (колкото лешник) бучка от него в средата на прорязания кръст.
Поставете формите с приготвените панетонета в алуминиева тавичка за еднократна употреба, покрите ги с чиста кърпа и ги оставете да втасват на топло докато стигнат малко под ръба на формата или почти утроят обема си.
     Загрейте фурната на 380 F (195 С) и поставете панетонетата заедно с алиминиевата тавичка в нея. Печете 10-15 минути на тази температура. След това намалете температурата на 360 F (180 С) и печете още 40-45 минути. Към средата на печенето, покрийте панетонетата с алуминиево фолио, за да не потъмнеят прекалено много.
     Извадете изпечените панетонета от фурната и още горещи ги намажете отгоре с малко краве масло. Покрийте ги с кърпа и ги оставете да се охладят напълно. Моля ви, издръжте на изкушението да ги нападнете веднага, защото ще ги втестите, ако се опитвате да ги срежите горещи!
     Наслаждавайте се!

Tuesday, March 29, 2011

Рози от фондан с тайлоза (Tylose gum paste)

     Тази публикация не за тортата, а за розите с която е украсена. 
     Много съм горда от себе си, защото тези рози са първото нещо, което правя от фондан! Видях ги при Дими, в нейния невероятен блог "Тайната на нашата вечеря" и веднага се влюбих в тях. Тя е невероятен майстор на торти ... и не само. Шапка долу!
     С направата на фондана с тайлоза, що годе се справих ... от втория път. Първата партида отпътува в кофата за боклук. Стана като каучук. :(  Вторият, с който ги моделирах розите, може би беше малко по-мек от колкото трябва, но "пареният от каша, после и киселото мляко духа". Не посмях да добавя повече пудра захар, за да не се втвърди прекалено отново. Но това е поправимо. Винаги може да се добави още, проблема е че не може да се махне. Фондана с тайлоза не може да се разрежда. Все едно да се опитвате да разредите дъвка с вода. Няма начин!
     След това, както се и очаква от начинаещ в тази област, сложих много розова боя във фондана и вместо бледо и нежно розово, получих цвят като на "баба ми гащите". Беше ужасно! Направо изваждаше очи. Добре че имах и червена боя, та можах да оправя положението. 
     Нямам никакви инструменти за работа с фондан, така че всичко оформях с ръце и с една малка, импровизирана точилка (пластмасова тръбичка). Нямам и тази специална формичка, за изрязване и създаване на релеф на зелените листенца за чашката на розата, Направих ги от малки фитилчета фондан, които сплесках с ръка и слепих заедно в основата и.
     Ей, аз съм доволна от това което се получи с подръчни средства! Още повече като се има в предвид, че досега не съм пипвала фондан. А аз - "Големият майстор" реших, че трябва и него да си го направя сама. Но моля ви, не ги сравнявайте с розите на Дими, защото ще ми се смеете!
     Тортата беше по повод на годишнина от сватбата ни. Малинова, с много, много крем ... и любов!
     Ето ги и моите рози! :)




Ето я и рецептата, по която аз правих този вид фондан, ако някой се интересува.


Фондан с Tайлоза ( Tylose gum paste)
(Между другото - изключително вкусен фондан!)

1 белтък от голямо яйце (35 мл)
1 ч.ч пресята пудра захар (250 мл или 140 г)
2 ч.л. нагърбени Тайлоза (11 г)
още около 1/2 до 1 ч.ч пудра захар за добавяне до получаване на необходимата консистенция
малко растителна мазнина (vegetable shortening) за намазване на ръцете

     Разбийте леко белтъка, колкото да се втечни и добавете към него 1 ч.ч. пудра захар. Разбивайте докато получите пухкава и лъскава смес с меки връхчета (когато обърнете бъркалката на миксера, връхчетата на крема трябва да клюмват надолу). Гъстотата трябва да е горе-долу като на "Royal icing". Добавете тайлозата и разбийте отново. Сместа видимо ще се сгъсти веднага. Добавяйте постепенно още пудра захар, докато получите мека пластична маса.
     Намажете си ръцете с растителната мазнина и я съберете на топка. Омесете я добре с ръце. Ако е необходимо добавете още захар по време на месенето, така че крайната консистенция да не е лепкава, но да не е и твърда. Помнете, че не можете да я разредите!
     Увийте я в пластично фолио или я сложете в закопчаващ се найлонов плик, затворете в пластмасова кутия и я приберете в хладилника.
     Добре е да я оставите да отлежи 24 часа преди да я използвате, но може да се ползва и веднага.
     Този фондан съхне много бързо, така че изваждайте малки порций от него за да работите. Ако леко започне да засъхва - омесете го отново.
     Разточвайте го върху поръсена с нишесте или омазнена с растителна мазнина повърхност, за да избегнете залепване.
     Готовия фондан може да се съхранява 5-6 месеца в хладилника, добре изолиран от въздух.
     Когато ви трябва, просто го извадете от хладилника, вземете си колкото ви е необходимо и го омесете за да се отпусне.
  
     Мои бележки:

     Аз направих фондана с два белтъка и сложих в тях само 2 ч.л. тайлоза, защото се опасявах да не стане много гумен отново. Не знам дали ще е по-добре или по зле, ако се сложат по 2 нагърбени чаени лъжички на белтък, както е във рецептата.
     Можете да оцветите и ароматизирате фондана по ваше желание. Аз му сложих едно прахче ванилия още в началото (заедно с пудрата захар), а после го разделих и оцветих с гелообразна сладкарска боя.
     Не ви съветвам да го разточвате върху нишесте. Както казах по-горе, този фондан съхне и без това много бързо, а нишестето може само да влоши положението в това направление. Поне такова е мнението на хора с повече опит, което прочетох из няколко форума за сладкарство.
     Освен това този фондан е доста чуствителен на влага. Не позволявайте на изработените вече фигурки да допират каквито и да било мокри кремове, защото ще се разтопят.

А ето и как изглежда тортата отвътре!



Saturday, March 26, 2011

Геноеска Фокача (Focaccia Genovese)


      Невероятна!!!



Необходими продукти:
(посочените продукти за тава с размери 32 х 40 см)

1. За закваската

200 мл топла вода
175 г бяло брашно
1 с.л. (7 г) суха мая

2. За тестото

всичката закваска
200 мл топла вода
50 мл бяло вино
50 мл маслиново олио
1 ч.л. сол
450 гр брашно

3. За отгоре

около 50 мл маслиново олио
малко едра морска сол

Начин на приготвяне:

     Смесете продуктите за закваската в дълбока купа и ги объркайте хубаво. Покрийте купата с кърпа и я оставете на топло място за около 30 минути. Сместа трябва да удвои обема си и да стане цялата на мехурчета.
     В шупналата закваска прибавете всичките продукти предвидени за тестото и объркайте много хубаво (с лъжица или с миксер), докато всичкото брашно се усвои от течността и тестото се изглади. Покрийте купата с пластично фолио или я затворете с капак (ако имате такъв) и оставете тестото да втасва, докато се увеличи двойно обема си.
     Подмажете си тавата за печене с маслиново олио или я застелете с пергамент и леко го поръсете с брашно.
     Сега, ако искате да го разделите на две (както направих аз), изсипете втасалото тесто върху добре набрашнена повърхност, разрежете го и внимателно го прехвърлете в подготвената тава. Разплескайте го с ръце и направете тук-там вдлъбнатинки по повърхността му с върховете на пръстите си. Покрийте го с чиста кърпа и го оставете отново на топло да втаса, за около 15-20 минути.
     Ако искате да направите една голяма фокача, направо изсипете тестото в подготвената тава и с мазни или мокри ръце го разплескайте и оформете. Нататъка е същото.
     През това време загрейте фурната на 220 С (425 F).
     Притиснете още веднъж с пръстите си направените вече вдлъбнатини в тестото. Полейте го обилно с маслиновото олио, така че вдлъбнатинките да се напълнят, поръсете го с морската сол и сложете тавата в загрятата фурна.
     С пръскалка, бързо напръскайте стените на фурната със судена вода, за да се образува пара и я затворете веднага. Веднага намалете температурата на 205 С (400 F). През първите 10 минути от печенето, повторете прцедурата с пръскането още 2-3 пъти. Печете 20-30 минути или докато горната коричка стане златисто кафява.
     Извадете веднага изпечената фокача (фокачи) от тавата и я сложете върху метална решетка, за да не се овлажни отдолу.
     Сервирайте още гореща с купичка маслиново олио, подправено с риган, смлян черен пипер, розмарин и сол, сирена и сухи колбаси.
     Вкусна и е и на другия ден, предложена вместо обикновен хляб.

Мои бележки:

За да ускорите процеса на втасване на закваската и тестото, можете да напълните мивката със гореща вода и да поставите купата със закваската, а по-късно с тестото в нея. Така ще съкратите необходимото време на половина.

Заповядайте, вземете си докато още е гореща! :)



Friday, March 25, 2011

Сладко руло с тесто от чай

     
     Много, много вкусно!



Оригиналът на рецептата е на Minja.

Необходими продукти:

1 кг бяло брашно
500 мл чай от лайка (или някакъв друг по ваш избор)
300 мл олио
120-150 г захар
2 с.л. суха мая (или 40 г прясна)
1 ванилийка
1/2 ч.л. сол
настъргана лимонова кора

За плънката:

800 г смлени орехи (лешници, мак ...)
200 г захар
600-700 мл вряло мляко или вода

Начин на приготвяне:

     Сварете чая и го оставете да се охлади.
     Разтворете маята с една лъжичка захар  в малко (около 50 мл) топла вода и изчакайте да шупне.
     Сложете брашното в купа и добавете към него шупналата мая, захарта, солта, олиото, ванилийката, лимоновата кора и хладкия чай. Замесете меко тесто. Не се притеснявайте, след като втаса тестото, ще стане еластично и много приятно за работа. Ще може да се разтяга дори с ръце. Ако все пак ви се струва, че е прекалено лепкаво - добавете още малко брашно, но не прекалявайте. Тестото трябва да е много меко!
      Покрийте готовото тесто с пластично фолио и го оставете на топло, докато удвои обема си.
      Докато тестото втасва - пригответе плънката.
Смесете орехите със захарта в подходящ съд и ги залейте с врялото мляко или вода. Не изливайте цялото количество течност наведнъж в орехите, за да не стане сместа много рядка. Сместа трябва да е с консистенция на мармалад, за да не изтича от рулата по време на навиването и печенето.
      Разделете втасалото тесто на черири еднакви дяла. От всеки дял разточете правоъгълник с размери по ваше усмотрение, така че да можете да вместите готовите рула в тавата, в която ще ги печете. Намажете разточеното тесто с приготвената плънка, навийте го руло и го сложете в подмазана или застлана с пергамент тава. Постъпете по същия начин с останалите дялове от тестото. Подредете всичките рула едно до друго в тавата и ги изпечете в загрята на 200 С фурна, до поруменяване.
     Извадете изпечените рула от фурната, покрите ги с чиста кърпа и ги оставете да се охладят и омекнат. Поръсете ги с пудра захар.
     Сервирайте ги нарязани на филийки с мляко, кафе, чай или каквото вие предпочитате.

Мои бележки:

     Рулото вместо с орехи, можете да напълните и с гъст мармалад или с настъргани ябълки, стафиди, канела и захар на вкус. Самото тесто е много вкусно! А какво ще намотаете вътре в него - решавате само вие!

Thursday, March 24, 2011

Бюрек с месо

     Вече бях публикувала една подобна рецепта за бюрек преди известно време, но този път промених малко количествата на продуктите и го направих със смляно месо. Освен това го оформих по различен начин, така че реших да споделя и този вариант с вас, защото резултата беше много апетитно изглеждащ и вкусен!


Необходими продукти за тестото:

750 г бяло брашно*

450-500 мл хладка вода**

1 ч.л. сол

1 ч.л. оцет

Ще ви е необходимо още:

5-6 с.л. олио за намазване на тестото

За плънката:

500-600 г смляно месо

1 глава ситно нарязан кромид лук или праз

на вкус - сол, черен пипер, чубрица, "Вегета" ...

малко олио за запържване

Начин на приготвяне:

     Замесете гладко тесто от предвидените за това продукти. Измесете го добре, за да няма "жилки", когато го разтегляте по-късно. Разделете тестото на 4 топки, сложете ги на набрашнена повърхност, покрийте ги с пластично фолио и ги оставете да починат 15-20 минути, за да се отпусне тестото.
     През това време си пригответе плънката. Запържете нарязания лук и прибавете към него смляното месо, сол, "Вегета", смлян черен пипер, чубрица и т.н.  Продължете да пържите още няколко минути, като разбърквате непрекъснато, докато месото се раздроби и не е повече червено на цвят.
     Разточете омекналите топчета тесто на кръгли питки с диаметър 20-25 сантиметра. Вземете накаква малка тавичка или дълбока чиния. Сложете една супена лъжица олио в нея и го разнесете по дъното. Сложете първата питка и я намажете отгоре с още една супена лъжица олио. Подредете и останалите три питки върху първата, една върху друга, като намазвате всяка от тях с по една лъжица олио. Покрийте съда с пластично фолио и ги оставете така минимум за 30 минути (може и повече), за да попият от мазнината и омекнат.
     Застелете масата с чиста покривка или "прежален" но чист чаршаф. Вземете първата питка омекнало тесто и го разтеглете във въздуха, върху ръцете си сгънати на умруци, колкото можете. Разстелете го върху масата. Подпъхнете ръцете си с дланите нагоре под него и започнете да разтегляте от средата към краищата, обикаляйки го от всички страни. Разтегляте докато кората стане прозрачна. Продължавайте да обикаляте, сега разтегляйки внимателно с пръстите си дебелите краища на кората, докато почти изчезнат. Ако все пак ви остане много дебел ръб - отрежете го.
     Ако обичате бюрека по-мазен, можете да поръсите разтеглената кора с малко мазнина, но не забравяйте, че във вече поготвената плънка има доста мазнина. Ако не, направо поръсете кората със запържената и овкусена плънка и я навийте на руло с помощта на покривката. Одрежете, ако ви е останала празна част от кората в краищата и. Навийте я на спирала в подмазана тава.***
     Направете същото и със всичките останали питки и ги навийте около вече готовата спирала. Изпечете бюрека (около 30-40 мин) в предварително загряна на 180 С фурна, докато добие приятен, тъмно златист цвят и хрупкав вид. Извадете го от фурната, напръскайте го съвсем лекичко с вода, покрийте го с чиста домакинска кърпа и го оставете десеттина минути да се охлади леко и поомекне.
     Сервирайте с айрян или някаква салата!

Забележки:

       *Брашното, което аз използвам е "Primo Gusto". Не знам дали на много хора ще им бъде от полза тази информация, тъй като и тук в USA може да се купи само в GFS (Gordon Food Service).
     **Количеството на водата може да варира малко в зависимот от брашното, което използвате.
   ***Тъй като готовите кори са доста големи, може да се навият на рула от двата срещуположни края към средата, така че да се получат две съединени рула от една кора. В такъв случай, оставете една лента (около педя широка) в средата на кората без да я поръсвате с плънката, за да не ви се разпилее същата, когато разделите двете рула. Срежете с нож мястото където се срещат и ги навиите на две отделни спирали (охлювчета). Така ще получите осем индивидуални малки бюречета от четирите кори, които можете да подредите на два реда, едно до друго в голяма правоъгълна тава. Така ще се изпекат и по-бързо, защото няма да са много дебели. А и на всичкото отгоре, изглеждат и много симпатчно!
     Същия бюрек, можете да направите и със сирене разбира се. А от това тесто, по същия начин и баница с каквато ви хрумне плънка - спанак, картофи, тиква, ябълки и т.н.

Да ви е сладко!


А този бюрек на долната снимка, е сгъван по начина описан в тази рецепта.


LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...