Pages

Wednesday, July 4, 2012

Тесто ... или моят начин на приготвяне му

     Не знам от колко време планирам да направя снимки, за да ви покажа инструментите си за правене на тесто. Пластмасова купа с капак, с вместимост 6 литра и бъркалка.


     Много мразя да си цапам ръцете, особено да ги олепя с тесто. Имам машина за хляб, а също така и "Kitchen Aid" михер, но тестото си го правя в тази купа с тази бъркалка. Няма нищо по-лесно! Слагам сухите продукти в купата и ги разбърквам, прибавям течните и бъркам докато усвоят брашното. Изчаквам сместта да се отпусне 10-15 минути, разбърквам още веднъж и затварям купата с капака. Оставям купата на топло, докато тестото удвои обема си и рабърквам още веднъж. След второто втасване, изсипвам тестото от купата върху набрашнена повърхност и правя от него каквото съм решила че ще правя. Никакво цапане! Не пипам тестото с ръка до момента на оформяне на питката, хляба, кифличките или каквото друго да съм решила да приготвям от него. Единствено не съм пробвала да приготвя тесто за козунак по този начин, но и това ще направя!
     Този начин на приготвяне на тестото има още едно голямо предимство - мога да го "замеся" където си искам. Обикновено това е на работа, през обедната ми почивка. В къщи си поставям брашното, солта, захарта и сухата мая в купата, слагам ги в една чанта заедно с бъркалката и заминавам на работа. През обедната почивка си наливам топла вода в една бутилка, изливам я в купата и забърквам тестото. След час - час и половина е втасало и го разбърквам още веднъж. Докато стане време да си ходя, тестото е втасало втори път. Прибирам се, изсипвам го от купата и си оформям два хляба. Оставям ги да втасат отново и ги пека. И така ... през ден!
     Имам много откачено работно време - от 11:00 сутрин до 7:30 вечер. Ако трябва да започна тепърва да замесвам хляб в осем часа вечерта, кога ще е готов за печене се пита в задачата! Така че моите купа и бъркалка ми спасяват живота!
     Може би си мислите, че съм тотално откачила!? Защо ми е да меся хляб почти всеки ден? На който живее или е бил в Америка съм сигурна, че му е ясно защо. За който не е, ще обясня. Стандартния американски хляб е сладък (ама сладък) и изглежда като дунапрен. Може да стои една година в найлонова торбичка на стайна температура, без да изсъхне или мухляса. Какво ли има в него?
     Нормален хляб, който става за ядене има в някои по-луксозни магазини и цената му е ... не искате да я знаете! От четири долара и нагоре!
     Трябва ли да обяснявам повече?


Ето, издадох тайната си! :)

Thursday, June 21, 2012

Абстрактна питка с масло

 
     От повече от месец се каня да публикувам рецептата за тази питка и все не ми остава време. 
Преди малко се прибрах от работа сварена, опечена и умаламощена до краен предел от откачената горещина и влага днес. Температурата беше 34 градуса а влажноста на въздуха 92%. Направо ... приказка!
     Сега е 9:20 вечерта. Заваля дъжд и се разхлади малко! А ето това се виждаше от терасата ми до преди малко. Двойна дъга!


     След като се разхладих и насладих на красивата гледка, ми дойде и музата за писане!
Ето я рецептата за моята питка с масло.

Необходими продукти за тестото:

400 мл топло прясно мляко
300 мл кисело мляко
100 мл топла вода
1 с.л. сол
1 с.л. захар
1 с.л. суха мая
1 кг брашно

Допълнителни продукти:

250 - 300 гр меко краве масло
1 жълтък
1-2 с.л. прясно мляко
1 с.л. олио
малко маргарин за подмазване на тавата

Приготвяне:

     Маята се разтваря в топлата вода заедно със захарта и се оставя 10-15 минути да се активира. От брашното, шупналата мая и останалите изброени за това продукти се замесва гладко тесто и се оставя да втаса. Разделя се на 8 части. Всяка част се разточва на кръг с големината на чиния за основно ядене и се намазва с размекнато краве масло. Правят се две купчинки от по четири питки, като последната питка от всяко купче не се намазав с масло отгоре. Оставят се да се отпуснат 15-20 минути и всяка купчинка от 4 питки се разточва на една голяма кора. Разточената кора се намазва отново с меко масло и се навива на стегнато руло. Рулото се нарязва на триъгълничета. По същият начин се постъпва и с втората купчинка питки.
      Триъгълничетата се подреждат в подмазана с маргарин тава, като в средата се подреждат със срязаната част нагоре, а по края със срязаните части на страни, като се редуват - с острия край на триъгълничето навън и после навътре. Оставя се да втаса, намазва се с жълтък разреден с малко прясно мляко и 1 с.л. олио. Пече се на 180 градуса по Целзий (360 F) до златиста коричка.


Ами това е! Да ви е сладко!
Питката е много ефектна и изключително вкусна! :)

Tuesday, May 8, 2012

Шведски ябълков пай

     Хайде да ви предложа и нещо сладко. Доста различен от традиционния Ябълков пай, но за мен лично, несравнимо по-вкусен. А на всичкото отгоре, се прави много лесно. Не се меси тесто, не се разточва подложка, нищо такова. Трябва ви само една купа и бъркалка за смесване на продуктите. Освен това този пай има още едно преимущество - може да се сервира горещ, гарниран с топка сладолед или съвсем студен. Въпрос на вкус и на момент. На мен ми харесва много и по двата начина. 
     Ето, пристига и рецептата. :)
     Хей, да ви предупредя - това не е някакъв умопомпачителен на външен вид десерт! Това е десерт, който да ви накара да се почуствате уютно. Американците наричат този вид храна - comfort food. Аз съм напълно съгласна с това определение в случая!


Необходими продукти за ябълковата смес:

3-4 средно големи ябълки (за предпочитане по-киселичък сорт)
3 с.л. захар
1 ч.л. канела
сока от един лимон

Необходими продукти за заливката:

150 г краве масло
180 г захар (3/4 ч.ч.)
1/2 ч.ч едро скълцани орехи
1 яйце
1 ч.ч. брашно
1/2 ч.л. сол
1 ванилийка (по желание)

Начин на приготвяне:

     Обелете ябълките, изчистете ги от семенната част и ги нарежете на филийки. Полейте ги с лимоновия сок, объркайте ги и ги изсипете в леко подмазана с краве масло формичка за пай с диаметър около 24-25 см ( 9.5"). Подравнете ги (не ги подреждайте) и ги поръсете с трите супени лъжици захар и канелата. (Ябълките трябва да заемат около 2/3 от дълбочината на тавичката.) 
     Включете фурната да загрее до 350 F (180 С).
     Изсипете орехите в сух тиган с дебело дъно и ги запечете леко на котлона. (Орехите, съшо така можете да изпечете в микровълновата печка. Както ви е по-лесно.)
     В подходящ съд разтопете кравето масло. Прибавете към него захарта, орехите, солта и леко разбитото с вилица яйце и разбъркайте. Прибавете брашното и бъркайте докато получите хомогенна смес. Изсипете получената полутечна маса върху ябълките и я разбутайте леко, за да се разнесе равномерно отгоре.
     Сложете пая в загрятата фурна и печете около един час или докато получите златиста, хрупкава коричка. Извадете го фурната, изчакайте няколко минутки леко да се охлади и го нарежете на порций. Ако ще го сервирате горещ, в чинийката до парчето пай, поставете топка сметанов сладолед. Ако искате да го сервирате студен, просто го изчакайте да се охлади напълно. Както казах в началото на публукацията - изключително вкусен е и горещ, и студен. Вие решете как ще си го хапнете, но със сигурност ще бъде с удоволствие.

Мои бележки:

     Няма никакви набухватели в заливката! Не си мислете, че съм ги пропуснала при писането на рецептата.
     Удвоих дозата и изпекох сладкиша в по-голяма квадратна, керамична тавичка.
     Источника на тази чудесна рецепта е на Английски език и можете да го намерите тук. Аз съм направила съвсем незначителни промени в количествата на някои от продуктите.



Увити в бекон "Халапеньо" пиперчици

     Хората които обичат лютичко, ще се влюбят в тях! Аз лично съм в състояние да убия човека, който ще се пресегне да си вземе от чинийката ми. :)))  Фантастини са, а в същото време - невероятно елементарни за приготвяне. Горещо ви ги препоръчвам!


Необходими продукти:
(количествата на продуктите са по ваше усмотрение)

"Халапеньо" пиперки
крем сирене "Филаделфия" (или каквото намерите)
тънко нарязани ленти суров бекон

Начин на приготвяне:
   
     Измийте пиперките и накъсете опашките им. Срежете ги на две по дължина и почистете семките и ципите им. Колкото по-добре ги почистите отвътре, толкова по-малко ще лютят.
Напълнете ги с крем сиренето до ръбчетата им и увийте всяка половинка с лентичка бекон, като закрепите края и с клечка за зъби, за да не се развива по време на печенето.


    Загрейте фурната на 450 F (230 C). Ако фурната ви е с вентилатор, още по-добре. Ако не е, не се притеснявайте и без него става, само печенето им ще отнеме малко по-дълго време. В такъв случай повишете температурата на 480 F (250 C) Поставете скаричка върху голяма, плитка, правоъгълна тава. (Съветвам ви да покриете предварително добре тавата с алуминиево фолио, за да избегнете трудоемкото и почестване след печенето.) Подредете приготвените чушчици върху скаричката, без да се допират една в друга. Поставете тавата в загрятата фурна и печете, докато бекона се зачерви, оттцеди се от мазнината и добие хрупкав вид.
     Сервирайте ги за препоръчване горещи, но и като изстинат им няма нищо. Вкусни са и топли и студени.
     Добър апетит! Убедена съм, че няма да съжалявате ако ги пробвате!
     Между другото, синът ми се закани след като ги опита, че ще купи един чувал "Халапеньо" и ще ми помага да ги увиваме. :)
 
Забележка: 

     Който не обича люто или по някаква причина не бива да го яде, може да замени лютите пиперчици със някакви сладки.


Sunday, April 29, 2012

Пица "Капрезе"

     Мммммм ... фантастична! Тъй като бях доста заета напоследък, не се бях отбивала в блога на Лара. Преди няколко дни реших да видя каква нова вкуснотийка е измайсторила моята приятелка и разхождайки се из нейния блог, попаднах на една интересна идея - пица от тесто за "Хляб без месене". Този хляб съм го правила няколко пъти и знам, че тестото е чудесно, но никога не ми е хрумвало да направя пица от него. Единствения проблем с този хляб е, че изчезва само докато го погледнем. Като го извадиш от фурната и се разнесе това ухание, и чуеш как пука коричката му всякаш ти говори, няма начин да му устоиш! На всичкото отгоре не е достатъчно голям за броя на хора, които изхранвам в къщи, така че се придържам към моята любима рецепта за хляб, от която излизат два големи самуна. :)
     Но както и да е, ... сега реших да пробвам да завъртя една пица от него. Стана точно такава каквато я обичам - тънка и хрупкава. 
     Както тя, така и аз сме направили мънички промени в съставките на тестото, но в общи линий е същото тесто. 
     Ето така я приготвих аз и със сигурност няма да е за последен път.


Неоходими продукти за тестото:

3 ч.ч. брашно
1/4 ч.л. мая
1 и 1/4 ч.л. сол
1/2 ч.л. захар
2 с.л. зехтин (маслиново олио)
1 и 5/8 ч.ч. вода

Продукти за гарниране:

5-6 домата (зависи от големината им)
400 г прясна моцарела
малко зехтин
сол
пресен босилек

Допълнително:

Ще ви трябва и малко царевично брашно за поръсване на тавичката за печене.

     Ами това е!


Начин на приготвяне:

     В дълбока купа смесете брашното, солта, захарта и маята. Прибавете водата и олиото и разбъркайте, докато всичко се съедини и получите еднородна лепкава маса (която не бих казала, че много прилича на тесто). Покрийте купата с пластично фолио и оставете сместа да втсва на стайна температура за 12-18 часа. С други думи - ако си забъркате тестото вечерта, на другия ден за обяд ще имате пица.
     Когато е изтекло необходимото време, в купата ще имате една лепкава, "мехурчеста" смес.
Посипете работната си маса обилно с брашно и изсипете отгоре въпросната смес (наречена тесто). Поръсете я отгоре също така обилно с брашно, разплескайте леко и разделете на две или четири части, в зависимост от това колко на брой и колко големи пици искате да направите. Сега вече сместта започва да прилича на тесто, което е много меко и еластично.
     Вземете едната част от тестото и върху отново добре набрашнена повърност го разплескайте и разтеглете до желаните от вас размери. Поръсете го с малко царевично брашно и го притиснете леко с ръце, за да прилепне. Прехвърлете го с горната част надолу върху също така поръсена с царевично брашно пекарска хартия поставена върху обърната наопаки тава.
     Загрейте фурната на 450 F (230 С) заедно с керамична плоча за печене или ако нямате такава - използвайте голяма плитка тава.
     Намажете оформената пица с малко зехтин, подредете отгоре нарязаните на тънки кръгчета домати. Накъсайте с пръсти моцарелата и я разхвърляйте върху доматите. Поръсете накрая с нарязан пресен босилек и малко сол.
     Постъпете по същия начин и с останалата част от тестото.
     Когато фурната е постигнала необходимата температура, изплъзнете внимателно пицата заедно с хартията върху горещата плоча или тава. След около 5 минути (като се стегне тестото), издърпайте внимателно хартията. Печете до порозовяване или колкото дълго вие прецените, за да получите вид и хрупкавост по ваш вкус. Извадете я на решетка за няколко минути, след което я сервирайте, поръсена отново с малко пресен босилек.

Успех!

     А, ... забравих да уточня, че от това количество тесто се получават две големи или четири малки, индивидуални пици. Също така от това тесто, можете разбира се да направите пици с гарнировки по ваш вкус. Аз се опитвах да я направя малко по-диетична. 
     Можете също така да замените и част от бялото брашно в тестото с пълнозърнесто или ръжено, за още по-диетичен вариант. Идеи много ...


Friday, April 27, 2012

Бухти или ... печени понички



Докато съм набрала инерция, нека да споделя с вас още една невероятна рецепта на една друга моя приятелка от Coolinarika - Snjezana.
Бухтичките и са божествени, както и всичките и останали рецепти!





Необходими продукти за тестото:


500 г бяло брашно (+/- 50 г в зависимост от брашното)
100 мл топло прясно мляко
100 мл топла вода
1 с.л. суха мая (20 г пресна мая)
60-80 грама захар
2 яйца 
1/2 ч.л. сол
настърганата кора от 1 лимон
1 ванилийка (по желание)


Плънка:
  1. любимият ви мармалад или конфитюр (шипки, сливи, малини и т. н.)
  2. течен шоколад
  3. някакъв предварително приготвен гъст пудинг
Ще ви трябват още:  

100 - 150 гр краве масло
пудра захар (за поръсване отгоре)

Начин на приготване:

     Разтворете маята заедно с една лъжица захар в топлото мляко и я изчакайте да шупне.
     Пресейте брашното.
     В купата на миксера или друга дълбока купа поставете пресятото брашното. Прибавете към него шупналата мая, водата, двете яйца, захарта, настърганата лимонова кора, ванилийката и солта. Омесете всичко добре (за предпочитане с миксера, снабден с бъркалка за тесто). Месете 5-10 минути, докато получите гладко и меко тесто. (Естествено, можете да замесите тестото и на ръка или в машината за хляб.) Тестото трябва да е меко, но не лепкаво, така че ако е необходимо, добавете още малко брашно. Изсипете готовото тесто на работната си маса, оформете го на топка и го поставете в омазнена купа. Покрийте купата с пластично фолио или съответен капак и оставете тестото на топло да втаса, докато удвои обема си.
    Разтопете кравето масло в подходяща купичка.
    Извадете втасалото тесто от купата върху набрашнена повърност, поръсете го обилно с брашно и го разточете на правоъгълник с размери 15" х 20" (около 40 х 50 см).
(Аз срязвам топката тесто на кръст до половината на дебелината и, хващам всяко ъгълче от средата и го издърпвам навън, разплесквам тестото с ръце и след това го разточвам. Така най-лесно се оформя на правоъгълник.) 
     Нарежете правоъгълника на 20 квадратчета (5х4). Поставете в средата на всяко едно от тях по една чаена от избраната от вас плънка. Обгърнете плънката с тестото и залепете добре краищата му и го оформете на топчица. Потопете обилно оформените бухтички в разтопеното масло и ги подредете със слепените краища надолу в подходяща по размери тава. Топките не трябва да са много на далече една от друга, но не трябва и да се допират, за да имат място за втасване. (Тавата в която аз ги пека е 9" х 13" или 23 х 33 см) Ако ви е останало малко от маслото, полейте с него бухтичките отгоре. Покрийте ги с чиста кърпа и ги оставете на топло да втасат за окло 30-40 минути.
    Загрейте фурната на 360 F (180 С). Сложете втасалите бухтички в загрятата фурна и печете 30-40 минути или до приятен златист загар. Още топли ги поръсете с пудра захар.


 Да ви е сладко!



Thursday, April 26, 2012

"Зелка" кифлички

     Още нещо вкусничко! Предполагам, че името на тези кифлички идва от пластовете тесто, асоцииращи с вида на срязана зелка. Както и да е ... важното е, че са много вкусни и атрактивни.


Оригиналът на рецептата е на моята приятелка Jafi от Coolinarika.



Продукти за тестото:

1 кг бяло брашно
300 мл топло прясно мляко
200 мл топла вода
2 с.л. суха мая (40 г прясна)
1 ч.л. сол
1 с.л. захар
200 мл олио

Продукти за намазване на тестото:

200 г меко краве масло или маргарин
2 жълтъка
1 ч.л. сол
около 300 г бяло саламурено сирене или
смес от настърган кашкавал и ситно нарязана шунка

И още:

2 белтъка
сусам (ленено семе, ким)


Начин на приготвяне:

     Разтворете маята заедно със захарта в топлото мляко и изчакайте 5-10 минутки да шупне. Прибавете топлата вода и олиото към шупналата мая и рабъркайте. Изсипете получената смес в брашното, прибавете солта и замесете гладко тесто. Сложете готовото тесто в голяма купа с капак или го покрийте с пластично фолио и го оставете на топло да втасва, докато удвои обема си.
     Разбийте маслото (маргарина) с жълтъците и прибавете солта.
     Изтърсете тестото на набрашнена повърхност и го разделете на две равни части. Разточете едната част на правоъгълник с дебелина около 3 мм и я намажете с половината от маслено-яйчната смес. Поръсете отгоре с половината от избраната от вас плънка и навийте на стегнато руло. Нарежете рулото на триъгълни парченца с онови около 3 см, като режете диагонално - веднъж на дясно, веднъж на ляво. Подреждайте нарязаните триъгълничета на разстояние (достатъчно, за да не се слепят след като втасат) едно от друго, в покрита с хартия за печене или подмазана с маргарин тава.

     Постъпете по същия начин и с втората част от тестото.
     Оставете готовите кифлички да втасат на топло за около 30 минути. Загрейте фурната на 200 С (390 F). Намажете втасалите кифлички с разбитите белтъци и ги поръсете със сусама (ленено семе, ким). Изпечете до приятен златист цвят.
     Да ви е сладко!








Monday, April 23, 2012

Усукани дански кифлички (Frøsnappere)

     Не знам как да го преведа името на това нещонито знам как правилно се произнася, но знам че е изключително вкусно. Определено си заслужава да се пробва!
За пръв път попаднах на  рецептата  в Coolinarika, публикувана от моята приятелка Dzana71.




Продукти за тестото:

900 г бяло брашно (+ - 50 г)
400 мл топло прясно мляко
2 с.л. суха мая (40 г прясна)
1 ч.л. сол
1 с.л. захар
2 яйца
200 г разтопено краве масло

Продукти за намазване на тестото:

200 г меко краве масло
100 г захар на кристали
80 г настърган марципан (по желание)

И още:

1 яйце
маково семе

Начин на приготвяне:

     Разтворете маята заедно със захарта в топлото мляко и изчакайте 5-10 минутки да шупне. Прибавете към тази смес разтопеното масло и двете леко разбити яйца. Изсипете получената смес в брашното, прибавете солта и замесете гладко тесто. Сложете готовото тесто в голяма купа с капак или го покрийте с пластично фолио и го оставете на топло да се отпусне за около 15-20 минути.
     Смесете захарта с мекото масло и настъргания марципан.
     Изтърсете тестото на добре набрашнена повърхност и го разделете на две равни части. Разточете едната част на правоъгълник и я намажете с половината от маслената смес. Сгънете правоъгълника по дължина, от двете страни към средата (като писмо), така че да получите една широка лента от три слоя тесто. Намажете я с разбито яйце и поръсете с маковото семе. Нарежете я напречно на лентички с ширина около 3 см. Хванете всяка лентичка с пръсти, разтегнете я и я усучете два пъти в противопложни посоки. Подреждайте усуканите кифлички на разстояние (достатъчно, за да не се слепят след като втасат) една от друга, в покрита с хартия за печене тава.
     Постъпете по същия начин и с втората част от тестото.
Оставете готовите кифлички да втасат за около 30 минути. Загрейте фурната на 200 С (390 F) и ги изпечете до златисто (около 12-15 мин).
     Да ви е сладко!




Мои бележки: 

     
Марципан нямах, така че не сложих. Не знам дали това променя много вкусът им, но ние останахме много доволни от резултата и без него.
     В оригиналната рецепта пише, че тестото може да се приготви от вечерта (като се намали на половина количеството на маята) и да се остави да втасва бавно в хладилника. На другата сутрин кифличките се оформят и се оставят отново да втасат преди печенето.
     Също така е написано и че след като се замеси тестото, може веднага да се разточва и оформя, без да се чака да втасва преди това, поради голямото количество мая в него. Но аз въпреки това, го оставих малко да втаса преди да ги направя.
     Също така, направих и солен вариант. Маслото го смесих с натрошено сирене и отгоре ги поръсих със сусам. А сладките - поръсих и малко канела на част от тях. Всичките бяха фантастични на вкус!


А това е Ашли и ми се струва, че няма нужда да обяснявам изражението на нейното лице. :)