Както и предположих, от това тесто станаха невероятни козуначени кифлички. Напълних част от тях с мармалад и част от тях с шоколад. Ето ги - кифличките и още малко козуначета!
Pages
▼
Sunday, November 28, 2010
Wednesday, October 27, 2010
Пурички с локум
Още една рецепта от баба ми. Не ги бях правила тези сладки от години или по-точно, повече от 10 години. Не знам и защо, тъй като много ги обичам а и са толкова лесни за приготвяне. На всичкото отгоре са много трайни. Даже стават по-хубави, като постоят няколко дена.
Мотаеше се из къщи една голяма кутия позасъхнал локум и се сетих за пуричките на баба. Ето ги!
Необходими продукти:
1 ч.ч. (250 мл) олио
1 ч.ч. (250 мл) размекната свинска мас
1 и 1/2 ч.ч кисело мляко
1 ч.л. сода бикарбонат
2 ванилийки (или течен ванилов екстракт)
850-900 гр брашно (до меко тесто)
И още:
2 кутийки локум
пудра захар за овалване
Начин на приготвяне:
Нарежете локума на дълги парченца или по-точно - всяко локумче разрежете на две по дължина и после всяка половинка, по на още две или три пак по дължина. Това най-лесно става с ножица.
Замесете меко тесто от посочените продукти. Върху леко набрашнена повърхност го разточете го на кора с дебелина 4-5 мм. Нарежето го на правоъгълничета с размери около 8 на 10 см. Слагайте по едно или две парченца локум (в зависимост от това колко са дълги локумчетата) на по-късата страна на правоъгълничетата и завивайте на рулца. Подреждайте ги на 3-4 см разстояние едно от друго в покрита с хартия за печене тава и ги изпечете в загряна на 180 градуса по Целзий фурна до порозовяване.
В дълбока купа сложете пудра захар. Пускайте още горещи изпечените пурички в захарта и ги оваляйте обилно от всички страни. Подредете ги в голяма чиния за сервиране и ги оставете да се охладят напълно. Ако ще ги съхранявате по-дълго време, приберете охладените пурички в кутия с капак.
Забележки:
В оригиналната ми рецепта количеството на киселото мляко е 1 чаена чаша, но в нея става въпрос за българско кисело мляко. Американското кисело мляко е гъсто почти като биволско мляко, така че трябваше да сложа 1 и 1/2 чаена чаша за да постигна правилното съотношение на течност спрямо мазнините в тестото. Така че, ако ползвате българско или някакво рядко кисело мляко, сложете само една чаша от него. Ако млякото е много гъсто, сложете 1 и 1/2 чаша защото иначе тестото ще е много ронливо и ще ви е друдно да работите с него.
Ами това е! Бързи, лесни и вкусни сладчици за кафенцето!
Thursday, October 21, 2010
Пилешка супа
Любимата супа на нашето семейство, а и на всичките ни Американски приятели. Някои от приятелките на дъщеря ми са в състояние да прелетят няколко щата, за да си хапнат от нея.
Посвещавам тази публикация специално на Ашли - най-добрата приятелка на моята дъщеря и моя втора дъщеря.
Необходими продукти:
около 1 кг пилешко месо (за предпочитане с костите)
1-2 картофа
1-2 моркова
1 зелена пиперка
1 голяма глава кромид лук
1 домат (или съответното количество консервирани домати)
около 1 купичка тънко фиде (или количество по ваш вкус)
малко целина (по желание)
1-2 с.л. "Вегета"
сол
малко олио (само ако месото ви е много постно)
пресен магданоз
Ще ви е необходимо още за застройката:
3-4 с.л. брашно
300-500 гр кисело мляко
1-2 яйца
Начин на приготвяне:
Измийте пилешкото месо, сложете го в голяма тенджера с 5-6 литра вода и малко сол и го сварете. Отместете тенджерата от котлона. Извадете свареното месо от бульона и го оставете на страна. В горещия бульон прибавете нарязаните на ситно лук, моркови, пиперка и домат. Добавете "Вегета"-та и опитайте на сол. Върнете тенджерата на котлона и варете около 10-15 минути. Прибавете обелените и нарязани на малки кубчета картофи и варете до пълната готовност на зеленчуците. Ако нивото на течността в тенджерата е спаднало много, добавете още вода. А ако месото ви е без мазнина по него, добавете и малко олио.
Докато зеленчуците се варят, обезкостете месото, го почистете от кожичките и го накъсайте или нарежете на малки парченца. Върнете го в бульона със сварените зеленчуци и добавете фидето. Варете още 10-15 минути, за да се свари фидето и отместете от котлона. С черпак Оберете колкото повече можете от мазнината по повъхността на супата и я заделете в някава купичка настрана.
Докато супата е още гореща, направете застройката.
В дълбоко тиганче или тенджерка, смесете киселото мляко с яйцето, брашното и щипка сол. Рзбъркайте до хомогенност и го сложете на слаб огън. С телена бъркалка бъркайте постоянно, докато сместа започне да се сгъстява. Добавте в нея един черпак от горещата супа (като се стремите да загребвате само бульон) и продължавайте да бърката и варите. Когато сместа ви се сгъсти отново, добавете още 1-2 черпака от бульона. Варете при непрекъснато бъркане, за да предотвратите образуването на брашнени топчета или загаряне още 3-4 минути. Излейте готовата застройка обратно в тенджерата със супата и разбъркайте. Върнете обратно мазнината, която бяхте отделили от супата, разбъркайте отново и поръсете със ситно нарязан магданоз.
Мои бележки:
Количеството на продуктите за застройката, зависи от количеството на супата която сте приготвили. Продуктите, които съм изброила по-горе, са достатъчни за 5-6 литра супа.
Целта на отделянето на мазнината преди застройването е да не бъде погълната от застройката, което ще развали вида на супата.
С така приготвената варена застройка, супата е много по-трайна и не се пресича при притопляне.
Да ви е сладко!
Saturday, October 16, 2010
Пълнени пиперки с мляно месо
Далече съм от мисълта да обидя някого от Балканския полуостров, че не знае как да направи пълнени пиперки. Просто всеки ги прави различно!
Тъй като бях помолена от няколко приятели, да напиша моята рецепта за това традиционно нашенско ястие - ето пиша я!
Мои бележки:
За тази рецепта можете да използвате пресни или сушени пиперки.
По същият начин можете да приготвите и плънката за сърми от кисело зеле.
Ако месото ви е съвсем постно, можете да добавите малко олио в тенджерата по време на варенето. Също така можете да добавите един домат, нарязан на шайби.
Тъй като бях помолена от няколко приятели, да напиша моята рецепта за това традиционно нашенско ястие - ето пиша я!
Така ги правеше баба ми, която беше майстор в кухнята и от която съм научила почти всичко което сега знам от нашата национална кухня.
Необходими продукти:
около 1 кг смляно месо (свинско, телешко, смесено ...)
2 глави нарязан на ситно кромид лук
около 200 гр почистен и измит ориз
1 малък домат нарязан на ситно
1 с.л. напълнена с връх червен пипер
1 с.л. "Вегета"
1 яйце
сол, черен пипер, магданоз, чубрица, кимьон .... или подправки по ваш вкус
малко вода
малко брашно
10-15 пиперки изчистени от дръжките и семената
Ще ви трябва още:
400-500 гр кисело мляко
1 яйце
3-4 с.л. брашно
още 1 с.л. "Вегета"
Начин на приготвяне:
В дълбока купа сложете смляното месо, кромида, ориза и домата. Добавете яйцето, "Вегета"-та, сол и останалите подправки по ваш вкус. Омесете всичко добре. Добавете малко вода (около 100-200 мл, в зависимост от това, колко е сочно месото ви), за да получите мека (не водниста)смес. Опитайте на сол.
В купичка, сипете малко брашно. Отрежете по малко от връхчето на всяка пиперка, за да излиза въздуха от нея по време на пълненето. Пълнете пиперките с приготвената смес, потапявайте краищата им в брашното за да ги запечатате и ги подреждайте легнали една до друга в широка тенджера. Залейте ги с вряла вода, (толкова колкото да ги покриете), добавете 1 с.л. "Вегета" и сол на вкус и ги захлупете с чиния обърната наопаки, с диаметър малко по-малък от този на тенджерата. Целта на това е, пиперките да стоят под нивото на водата. Сложете тенджерата на силен котлон, изчакайте да заври и го намалете. Оставете ястието да ври на тих огън около 40 минути. Ако по време на варенето нивото на течността спадне, долейте още вода. Не оставяйте пиперките да излизат над нивото на течността.
Проверете дали ориза е сварен. Ако е омекнал, отстранете тенджерата от котлона.
В дълбоко тиганче или тенджерка, смесете киселото мляко с яйцето, брашното и щипка сол. Рзбъркайте до хомогенност и го сложете на слаб огън. С телена бъркалка бъркайте постоянно, докато сместа започне да се сгъстява. Добавте в нея един черпак от течността в която са врели пиперките и продължавайте да бърката и варите. Когато сместа ви се сгъсти отново, добавете още 1-2 черпака течност. Варете при непрекъснато бъркане, за да предотвратите образуването на брашнени топчета или загаряне още 3-4 минути. Излейте готовата застройка върху пиперките. Разклатате тенджерата, за да се смеси с останалата в нея течност със застройката. Поръсете по желание със ситно нарязан магданоз.
Сервирайте пиперките, полени обилно с получения сос.
Мои бележки:
За тази рецепта можете да използвате пресни или сушени пиперки.
По същият начин можете да приготвите и плънката за сърми от кисело зеле.
Ако месото ви е съвсем постно, можете да добавите малко олио в тенджерата по време на варенето. Също така можете да добавите един домат, нарязан на шайби.
Wednesday, October 13, 2010
Японска торта от сирене
Още една необичайна торта от сирене! Толкова пухкаво и в същото време сочно нещо не сте опитвали, ако не сте пробвали от тази торта! Мого семпла, а незабравима! Има много рецепти за тази торта в Интернета с малки разлики в количествата на продуктите, но принципът е същия. Аз се спрях на варианта на Андреа, от нейния блог Voce i povrce и не сгреших. Резултата беше фантастичен, както и сами можете да се убедите от снимките. Това е сладкишът с най-финната текстура, който някога съм опитвала!
Необходими продукти за тортата:
250 гр крем-сирене със стайна температура ("Филаделфия" или някакво друго)
50 гр меко краве масло
140 гр захар
100 мл прясно мляко
60 гр брашно
20 гр нишесте
6 яйца
сока от 1/2 лимон
щипка сол
За декорация:
пудра захар
5-6 с.л. мармелад от сливи
2-3 с.л. коняк или ром
Начин на приготвяне:
Облечете вътрешността на форма за торта с откопчаващи се страни (дъното и стените) с хартия за печене, а отвън я обвийте с минимум три пласта алуминиево фолио.
Разделете белтъците и жълтъците на яйцата. Разбийте белтъците на пухкава пяна, прибавете захарта и солта и продължете да разбивате, до получаването на твърд сняг.
В друга купа, на бавни обороти на миксера, разбийте маслото и крем-сиренето до пухкавост. Без да спирате да разбивате, прибавете лимоновия сок, един по един жълтъците, млякото и смесеното с нишестето и пресято брашно.
Добавете разбитите белтъци в сместа от сирене и с лъжица или силиконова лопатка, много нежно ги смесете до получаването хомогенна маса. Не бъркайте! Просто загребвайте смес от дъното на купата и я преобръщайте.
Изсипете сместа в подготвената форма.
Загрейте фурната на 150 градуса по Целзий. Загрейте около 1.5 л вода до кипене. Формата с тортата поставете в по-голяма тава, а в нея налейте врялата вода. Водата трябва да покрие около половината от височината на формата с тортата.
Печете 60 минути, като не отваряте фурната по никакъв повод.
Извадете веднага изпечената торта от фурната, внимателно развийте фолиото, махнетете стената на формата и я освободете от хартията за печене.
Поръсете тортата с пудра захар и я оставете да се охлади напълно.
Сервирайте поляна с малко топъл мармалад от сливи разтопен на слаб огън с 2-3 лъжици коняк или ром.
Наслаждавайте се!
Необходими продукти за тортата:
250 гр крем-сирене със стайна температура ("Филаделфия" или някакво друго)
50 гр меко краве масло
140 гр захар
100 мл прясно мляко
60 гр брашно
20 гр нишесте
6 яйца
сока от 1/2 лимон
щипка сол
За декорация:
пудра захар
5-6 с.л. мармелад от сливи
2-3 с.л. коняк или ром
Начин на приготвяне:
Облечете вътрешността на форма за торта с откопчаващи се страни (дъното и стените) с хартия за печене, а отвън я обвийте с минимум три пласта алуминиево фолио.
Разделете белтъците и жълтъците на яйцата. Разбийте белтъците на пухкава пяна, прибавете захарта и солта и продължете да разбивате, до получаването на твърд сняг.
В друга купа, на бавни обороти на миксера, разбийте маслото и крем-сиренето до пухкавост. Без да спирате да разбивате, прибавете лимоновия сок, един по един жълтъците, млякото и смесеното с нишестето и пресято брашно.
Добавете разбитите белтъци в сместа от сирене и с лъжица или силиконова лопатка, много нежно ги смесете до получаването хомогенна маса. Не бъркайте! Просто загребвайте смес от дъното на купата и я преобръщайте.
Изсипете сместа в подготвената форма.
Загрейте фурната на 150 градуса по Целзий. Загрейте около 1.5 л вода до кипене. Формата с тортата поставете в по-голяма тава, а в нея налейте врялата вода. Водата трябва да покрие около половината от височината на формата с тортата.
Печете 60 минути, като не отваряте фурната по никакъв повод.
Извадете веднага изпечената торта от фурната, внимателно развийте фолиото, махнетете стената на формата и я освободете от хартията за печене.
Поръсете тортата с пудра захар и я оставете да се охлади напълно.
Сервирайте поляна с малко топъл мармалад от сливи разтопен на слаб огън с 2-3 лъжици коняк или ром.
Наслаждавайте се!
Tuesday, October 12, 2010
Dulce de Leche Cheesecake (Торта от крем-сирене и карамелизирано подсладено мляко)
Една малко по-различна торта от крем-сирене! Подложката е нетрадиционна за този тип торта, но всъщност в това и е чара. Много сполучлива комбинация! Това е едина от любимите ми торти от този вид, заедно с тортата от крем-сирене с тиква, на която ще посветя някоя от следващите си публикаций.
Тази чудесна рецептата е от моята драга приятелка Jogi-o от форума Coolinarika. Не съм правила никакви промени по нея и съм следвала абсолютно точно инструкцийте и по проготвянето. Ето го вкусният резултат и рецептата!
Необходими продукти за подложката:
3 яйца
100 гр + 2 с.л. захар
65 гр меко брашно
1 ч.л. бакпулвер
щипка сол
1 ванилийка
1 с.л. лимонов сок
3 с.л. разтопено краве масло
1/4 ч.л. крем тартар (винен камък)
малко краве масло за подмазване на формата за печене
Необходими продукти за пълнежа:
5 опаковки (5 х 226 гр) крем-сирене "Филаделфия"
100 гр захар
3 с.л.брашно
5 яйца
100 гр заквасена сметана
150-200 гр карамелизирано подсладено мляко (Dulce de Leche)
1 ванилийка
Начин на приготвяне:
Пригответе си форма от 24 см разкопчаващи се страни, като я намажете с краве масло и отвътре и облечете дъното и стената и с хартия за печене. Отвън обвийте формата с няколко пласта алуминиево фолио (минимум три), за да предотвратите влизането на вода в нея, по време на печенето на водна баня.
Пресейте брашното и го смесете с бакпулвера. Разбийте до побеляване жълтъците със 100 гр захар. Прибавете ванилията, лимоновия сок и брашното с бакпулвера и накрая кравето масло, като бъркате непрекъснато с лъжица, докато получите гладка еднородна смес.
В отделен съд разбийте белтъците на пяна с крем тартара, добавете 2 с.л. захар и продължете да разбивате до получаването на твърд сняг (но не сух). Прибавете около 1/3 от разбитите белтъци към жълтъчната смес, бъркайки внимателно с лъжица докато сместа се уеднакви. Прибавете остатъка от белтъците и разбъркате отново до изглаждане на сместа. Излейте пухкавото тесто в приготвената форма и изпечете в прдварително загрята на 180 градуса по Целзий фурна за около 10-12 минути (само докато се стегне блата). Извадете блата от фурната и го оставете да се охлади.
През това време пригответе плънката от крем-сирене. Разбийте с миксер сиренето (трябва да е меко, със стайна температура) със захарта и брашното. Добавете ванилията. В отделен съд разбийте леко яйцата. Прибавете ги към сирената смес, заедно със сметаната и с лъжица (не с миксер) бъркайте докато всичко се съедини хубаво.
В друг съд сложете карамелизираното кондензирано мляко и прибавете към него около 1/4 от горната смес. Разбийте с миксера до уеднаквяване. Заделете 5 с.л. от получената смес а останалата я излейте във формата, върху охладения блат. Отгоре излейте сирено-яйчната смес (останалите 3/4 от нея) и на 5 места върху нея сложете по една супена лъжица от заделената карамелена смес. Вземете клечка за зъби или шишче и разбъркайте със няколко спираловидни движения, всяко едно от тъмните карамелени петна, за да образувате шарки на повърхността.
В по-голяма тава налейте гореща вода и сложете формата с приготвената торта в нея, така че водата да покрива около 1 см от височината на стената и. Сложете тавите във фуната, предварително загрята на 250 градуса и печете 10 минути на тази температура. Намалете температурата на 100 градуса и печете така още 1 час. Могат да се получат разлики във времето за печене, в зависимост от вашата фурна, но ще знаете че тортата е готова, когато при леко разтръскване на тавата центърът леко потреперва. Не я препичайте, защото по време на охлаждането тя ще се достегне.
Изключете фурната и оставете тортата в нея за 1 час, за да се охлади бавно. Извадете формата от водата и я доохладете за още час на стайна температура и чак след това я сложете в хладилника. Нека да остане там поне за 6 часа.
Когато тортата е напълно охладена, освободете я от формата и я прехвърлете в чиния за сервиране. Режете я с нож потопен в топла вода. Почиствайте и потапяйте ножа в топлата вода преди да отрежете всяко следващо парче.
Да ви е сладко!
Съвети:
Когато приготвяте пълнежа е много важно, крем-сиренето и яйцата да са със стайна температура. Ако са студени, ще трябва да ги разбивате по-дълго и ще вкарате повече въздух в сместа. Резултатът от това ще е спукване по време на печенето или тортата ще се надуе много по време на печенето и ще спадне драстично след като я извадите от фурната, което ще развали консистенцията и.
Не отваряйте в никакъв случай фурната през първия един час от времето за печене. С отварянето и рискувате тортата да се пропука, заради рязката промяна на температурата.
Ако нямате Dulce de Leche, можете да го пропуснете, като добавите още малко захар и настъргана лимонова кора в сирено-яйчената смес. А след изпичането и охлаждането на сладкиша до стайна температура, да го залеете отгоре със заквасена сметана подсладена с пудра захар по ваш вкус. Отново ще имате една чудесна торта от сирене или така наречен "Cheesecake"!
Тази чудесна рецептата е от моята драга приятелка Jogi-o от форума Coolinarika. Не съм правила никакви промени по нея и съм следвала абсолютно точно инструкцийте и по проготвянето. Ето го вкусният резултат и рецептата!
Необходими продукти за подложката:
3 яйца
100 гр + 2 с.л. захар
65 гр меко брашно
1 ч.л. бакпулвер
щипка сол
1 ванилийка
1 с.л. лимонов сок
3 с.л. разтопено краве масло
1/4 ч.л. крем тартар (винен камък)
малко краве масло за подмазване на формата за печене
Необходими продукти за пълнежа:
5 опаковки (5 х 226 гр) крем-сирене "Филаделфия"
100 гр захар
3 с.л.брашно
5 яйца
100 гр заквасена сметана
150-200 гр карамелизирано подсладено мляко (Dulce de Leche)
1 ванилийка
Начин на приготвяне:
Пригответе си форма от 24 см разкопчаващи се страни, като я намажете с краве масло и отвътре и облечете дъното и стената и с хартия за печене. Отвън обвийте формата с няколко пласта алуминиево фолио (минимум три), за да предотвратите влизането на вода в нея, по време на печенето на водна баня.
Пресейте брашното и го смесете с бакпулвера. Разбийте до побеляване жълтъците със 100 гр захар. Прибавете ванилията, лимоновия сок и брашното с бакпулвера и накрая кравето масло, като бъркате непрекъснато с лъжица, докато получите гладка еднородна смес.
В отделен съд разбийте белтъците на пяна с крем тартара, добавете 2 с.л. захар и продължете да разбивате до получаването на твърд сняг (но не сух). Прибавете около 1/3 от разбитите белтъци към жълтъчната смес, бъркайки внимателно с лъжица докато сместа се уеднакви. Прибавете остатъка от белтъците и разбъркате отново до изглаждане на сместа. Излейте пухкавото тесто в приготвената форма и изпечете в прдварително загрята на 180 градуса по Целзий фурна за около 10-12 минути (само докато се стегне блата). Извадете блата от фурната и го оставете да се охлади.
През това време пригответе плънката от крем-сирене. Разбийте с миксер сиренето (трябва да е меко, със стайна температура) със захарта и брашното. Добавете ванилията. В отделен съд разбийте леко яйцата. Прибавете ги към сирената смес, заедно със сметаната и с лъжица (не с миксер) бъркайте докато всичко се съедини хубаво.
В друг съд сложете карамелизираното кондензирано мляко и прибавете към него около 1/4 от горната смес. Разбийте с миксера до уеднаквяване. Заделете 5 с.л. от получената смес а останалата я излейте във формата, върху охладения блат. Отгоре излейте сирено-яйчната смес (останалите 3/4 от нея) и на 5 места върху нея сложете по една супена лъжица от заделената карамелена смес. Вземете клечка за зъби или шишче и разбъркайте със няколко спираловидни движения, всяко едно от тъмните карамелени петна, за да образувате шарки на повърхността.
В по-голяма тава налейте гореща вода и сложете формата с приготвената торта в нея, така че водата да покрива около 1 см от височината на стената и. Сложете тавите във фуната, предварително загрята на 250 градуса и печете 10 минути на тази температура. Намалете температурата на 100 градуса и печете така още 1 час. Могат да се получат разлики във времето за печене, в зависимост от вашата фурна, но ще знаете че тортата е готова, когато при леко разтръскване на тавата центърът леко потреперва. Не я препичайте, защото по време на охлаждането тя ще се достегне.
Изключете фурната и оставете тортата в нея за 1 час, за да се охлади бавно. Извадете формата от водата и я доохладете за още час на стайна температура и чак след това я сложете в хладилника. Нека да остане там поне за 6 часа.
Когато тортата е напълно охладена, освободете я от формата и я прехвърлете в чиния за сервиране. Режете я с нож потопен в топла вода. Почиствайте и потапяйте ножа в топлата вода преди да отрежете всяко следващо парче.
Да ви е сладко!
Съвети:
Когато приготвяте пълнежа е много важно, крем-сиренето и яйцата да са със стайна температура. Ако са студени, ще трябва да ги разбивате по-дълго и ще вкарате повече въздух в сместа. Резултатът от това ще е спукване по време на печенето или тортата ще се надуе много по време на печенето и ще спадне драстично след като я извадите от фурната, което ще развали консистенцията и.
Не отваряйте в никакъв случай фурната през първия един час от времето за печене. С отварянето и рискувате тортата да се пропука, заради рязката промяна на температурата.
Ако нямате Dulce de Leche, можете да го пропуснете, като добавите още малко захар и настъргана лимонова кора в сирено-яйчената смес. А след изпичането и охлаждането на сладкиша до стайна температура, да го залеете отгоре със заквасена сметана подсладена с пудра захар по ваш вкус. Отново ще имате една чудесна торта от сирене или така наречен "Cheesecake"!
Малки Козуначета
Сега вече съм в затруднение! Не знам кое повече ми харесва - тези симпатични малки козуначета или бриошите! Много са сходни на вкус. Тестото е със същата консистенция, но е с малко по-различно съдържание.
Моята приятелка Лиляна, беше публикувала тази рецепта преди няколо дни. Когато я прочетох, веднага реших че трябва да я пробвам, защото нейните тестени произведения са винаги невероятни. Някои хора, просто си ги бива за това!
Ето я рецептата със съвсем мънички изменения в количествата на някои от продуктите, а вие преценете сами за себе си!
Необходими продукти за стартера:
25 гр башно
150 мл вода
Необходими продукти за тестото:
450 гр меко брашно
30 гр нишесте за готвене или пудинг "Ванилия"
40 гр мляко на прах
80 гр захар
1/2 ч.л. сол
150 мл топла вода
1 яйце (или 2 жълтъка)
7 гр суха мая
70-75 гр размекнато краве масло
настъргана лимонова кора
1 ванилия
За отгоре:
1 жълтък
1 с.л. мляко
едра кристална захар или ванилова захар
Начин на приготвяне:
Пригответе първо стартера, като кипнете водата в малък съд на котлона и прибавите брашното към нея, бъркайки енергично докато сместа се изглади и бъркалката ви започне да оставя следи по дъното на съда. Махнете от котлона и оставете на страна да се охлади.
Разтворете маята в топлото мляко и изчакайте да се активира. Сложете всичките сухи продукти в купата на миксера, прибавете шупналата мая, охладения стартер, яйцето и лимоновата кора.
С вилката за тесто, бъркайте 4-5 минути, докато получите гладко лепкаво тесто. Без да спирате да бъркате, започнете да добавяте мекото краве масло на порций, като изчаквате да се усвои напълно от тестото между отделните добавки. Изсипете готовото тесто върху набрашнена повърност, оформете го на топка, го сложете в омазнена купа с капак или го покрийте с пластично фолио и го оставете на топло да втасва, докато удвои обема си.
Когато тестото е втасало, набрашнете отново работния си плот, прехвърлете тестото върху него, намесете го леко и го оформете на дълъг цилиндър. Нарежете го на желания брой парченца (аз го нарязах на 24) и от всяко едно оформяйте около 25 см (10 инча) дълги "въженца". Всяко "въженце" завържете на възел, изтеглете и подпъхнете свободния му горен край отдолу-нагоре в центъра на полученото венче, а долния свободен край изтеглете нагоре и прекарайте през дупката в средата отгоре-надолу. Слепете двата края с пръсти отдолу, за да не се вижда снадката, подредете оформените венчета в тава постлана с пекарска хартия и ги оставете на топло да втасат за 30-40 минути.
Загрейте фурната на 180 градуса по Целзий (360 F). Намажете втасалите венчета с жълтъка разбит с млякото, поръсете ги със ваниловата или едрата кристална захар и ги сложете в загрятата фурна. Печете до приятно златисто-червено.
Изчакайте леко да се охладят и им се наслаждавайте с чаша мляко или кафе.
Мои бележки:
Този малко необичаен стартер, прави тестото по-сочно и и го запазва такова за по-дълго време. Изпечените козуначета бяха невероятно меки и вкусни и на следващият ден (по-дълго не можаха да оцелеят).
Тестото е доста лепкаво след като се замеси в началото, но след като втаса става еластично и много приятно за работа.
От това тесто можете да направите също така и козуначени кифлички, като им сложите по една лъжичка мармалад вътре. Убедена съм, че ще са невероятно вкусни!
Wednesday, October 6, 2010
Тутманик или Малки Тутманичета
Супер лесни, бързи и вкусни тутманичета! Правя ги доста често за закуска и винаги свършват за нула време.
Необходими продукти:
2 ч.ч. топла вода
3 ч.ч. меко брашно (ако е по-остро 3 и 1/2 ч.ч.)
1 с.л. суха мая (20 гр пресна)
1 ч.л. сол
1 ч.л. захар
1 ч.ч. натрошено българско бяло саламурено сирене
2 ч.ч. настърган кашкавал, чедър сирене или моцарела
малко краве масло, мас или маргарин за подмазване на формичките или тавата
(мярка - чаена чаша от 250 мл)
Начин на приготвяне:
Налейте топлата вода в дълбока купа, прибавете захарта, разтворете маята в нея и изчакайте 5-10 минутки да се активира.
Отделете около 1/3 от настъргания кашкавал за поръсване отгоре.
Прибавете всички останали продукти в купата и бъркайте с лъжица, докато получите меко и лепкаво тесто. Покрийте тестото с чиста кърпа и го оставете да втаса на топло място около 15-20 минути.
Подмажете 12 формички за мъфини (средна големина) и сложете на дъното на всяка по малко парченце масло или мас. С лъжица, вземайте от втасалото тесто и пълнете формичките около 2/3 от обема им. Посипете отгоре всяко тутманиче с по малко от предварително отделения за целта настърган кашкавал. Оставете ги да втасат отново за 10-15 минутки (докато ви се загрее фурната).
Загрейте фурната на 180 градуса по Целзий (360 F). Сложете втасалите тутманичета в загрятата фурна и ги изпечете до златист загар.
Сервирайте ги топли с чаша айрян.
Да ви е сладко!
Мои бележки:
Ако нямате формички за мъфини или някакви други подходящи за целта, можете да изсипете тестото в подмазана правоъгълна тавичка и след като се изпече, да нарежете на парчета с желаната големина.
Необходими продукти:
2 ч.ч. топла вода
3 ч.ч. меко брашно (ако е по-остро 3 и 1/2 ч.ч.)
1 с.л. суха мая (20 гр пресна)
1 ч.л. сол
1 ч.л. захар
1 ч.ч. натрошено българско бяло саламурено сирене
2 ч.ч. настърган кашкавал, чедър сирене или моцарела
малко краве масло, мас или маргарин за подмазване на формичките или тавата
(мярка - чаена чаша от 250 мл)
Начин на приготвяне:
Налейте топлата вода в дълбока купа, прибавете захарта, разтворете маята в нея и изчакайте 5-10 минутки да се активира.
Отделете около 1/3 от настъргания кашкавал за поръсване отгоре.
Прибавете всички останали продукти в купата и бъркайте с лъжица, докато получите меко и лепкаво тесто. Покрийте тестото с чиста кърпа и го оставете да втаса на топло място около 15-20 минути.
Подмажете 12 формички за мъфини (средна големина) и сложете на дъното на всяка по малко парченце масло или мас. С лъжица, вземайте от втасалото тесто и пълнете формичките около 2/3 от обема им. Посипете отгоре всяко тутманиче с по малко от предварително отделения за целта настърган кашкавал. Оставете ги да втасат отново за 10-15 минутки (докато ви се загрее фурната).
Загрейте фурната на 180 градуса по Целзий (360 F). Сложете втасалите тутманичета в загрятата фурна и ги изпечете до златист загар.
Сервирайте ги топли с чаша айрян.
Да ви е сладко!
Мои бележки:
Ако нямате формички за мъфини или някакви други подходящи за целта, можете да изсипете тестото в подмазана правоъгълна тавичка и след като се изпече, да нарежете на парчета с желаната големина.
А погледнете тук чудесното изпълнение на Лара! Посветила е цяла публикация на моите тутманичета и ги е представила невероятно, за което сърдечно и благодаря!
Monday, October 4, 2010
Бриоши (Brioches)
Е, този път наистина нямам думи!!!
Това е най-вкусното, най-пухкавото, най-въздушното, най, най, най ...... каквото си измислите тестено нещо на света! Не се шегувам изобщо! Не защото аз съм го направила, а защото тестото е ... просто божествено. На всичкото отгоре, се прави толкова лесно! Единствения проблем е, че ще ви трябва настолен миксер (Kitchen Aid или нещо подобно) за да го приготвите, защото тестото е доста лепкаво и ще е трудно да се приготви с месене на ръка.
Попаднах на рецептата за това тесто в блога на Лара и понеже и се доверявам сто процента, реших да направя бриоши от него. Единственото нещо, за което съжалявам е, че не съм го пробвала по-рано. Умирам от яд!
Мисля, че това ще е неделната ми закуска от тук нататъка - до края на живота ми. Толкова са вкусни, че са направо "заразни". Пробваш ли ги - не можеш да се спреш!
I fell in love whit IT!
Необходими продукти:
1 ч.ч прясно мляко със стайна температура (250 мл)
25 гр пресна мая (1 и 1/4 с.л. суха мая)
530 гр меко брашно
2 яйца разбити с вилица
80 гр захар (около 1/2 ч.ч.)
75 гр меко краве масло нарязано на кубчета
1/4 ч.л. сол
настъргана кора от половин лимон (по желание)
Начин на приготвяне:
Разтворете маята в прясното мляко. Излейте сместа в купата на миксера. Прибавете разбитите яйца и настърганата лимонова кора и разбъркайте. Добавете пресятото брашно, захарта и солта. Включете миксера с бъркалката за тесто на бавни обороти и бъркайте около 3-4 минутки, докато всичките съставки се обединят.
Без да спирате миксера, постепенно започнете да добавяте парченцата масло, бъркайки на средни обороти. Бъркайте още 5-6 минути, докато всичкото масло се усвои от тестото и то започне да се намотава по бъркалката на миксера. Тестото трябва да бъде гладка, гъста, лепкава маса.
Прехвърлете тестото в дълбока купа, покрийте го с пластично фолио и го оставете да пренощува в хладилника.
На сутринта, извадете тестото от хладилника, сложете го на набрашнена работна повърхост, разделете го на две части и го намесете кратко. Докато работите с едната част на тестото, другата я върнете в хладилника. С тестото се работи много лесно, докато е студено. Ако се затопли, започва да лепне.
Оформяйте бриошите и ги поставяйте във формичките за печене. Когато сте готови, намажете ги с разбит с малко вода или мляко жълтък и ги оставете да втасат на топло около 30-40 минути.
Загрейте фурната на 180 градуса по Целзий.
Премажете втасалите бриоши отново с жълтъка и ги посипете с едра кристална захар. Поставете ги в загрятата фурна и ги печете до златисто-кафяво. Изчакайте леко да се охладят и им се наслаждавайте с чашка кафе, мляко или чай.
Можете да ги предложете ги с масло или с някакъв конфитюр.
Мои бележки:
Бриошите са най-вкусни, когато се консумират в деня, в който са изпечени. Но не се притеснявайте от това! Те така или иначе, вероятно няма да "преживеят" повече от няколко часа. Поне в къщи не успяха! Бях запазила умишлено един и никак не беше лош и на следващият ден. Само беше малко по-сухичък вътре, но това изобщо не му разваляше вкуса и беше изяден отново с удоволствие.
Традиционно - бриошите нямат пълнеж, но аз напълнин половината с по една чаена лъжичка малинов конфитюр. Всякак са ненормално вкусни!
От тази доза ми излезнаха 12 бриоша и 10 малки охлювчета със сушени череши.
Освен лимоновата кора, добавих и три капки есенция "Fiori Di Sicilia". Обожавам го този аромат! Нещо средно между портокал и ванилия е. Пасва им идеално. Просто е "роден" за това тесто.
Бриошите ги оформям така:
Правя топче от тестото на големина горе-долу колкото кайсия. Търкаляйки го между дланите си, го издължавам и изтънявам в единия край, като му придавам формата на крушка или ... матрьошка. Пробивам дупка с нож, странично в дебелия край на тестената фигурка и я разширявам с пръстите си, след което провирам през нея тънкия и край.
(Ето тук наскоро попаднах на едно видео, което нагледно показва цялата процедура на оформянето.)
Ако искате да им сложите пълнеж, просто разточете топчетат на малки дискове, сложете желаната плънка, съберете и притиснете краищата отдолу (за да се залепят) и ги поставете във формичките.
Ако нямате специални формички за бриоши, използвайте формички за мъфини или просто оформете топчици и ги подредете в постлана с хартия за печене тава.
Тестото може да се съхранява в хладилник 3-4 дни или да се замръзи (увито добре в пластично фолио), след като е прекарало една нощ в хладилника и да се използва когато е необходимо, след като се остави да се отпусне на стайна температура.
Това е най-вкусното, най-пухкавото, най-въздушното, най, най, най ...... каквото си измислите тестено нещо на света! Не се шегувам изобщо! Не защото аз съм го направила, а защото тестото е ... просто божествено. На всичкото отгоре, се прави толкова лесно! Единствения проблем е, че ще ви трябва настолен миксер (Kitchen Aid или нещо подобно) за да го приготвите, защото тестото е доста лепкаво и ще е трудно да се приготви с месене на ръка.
Попаднах на рецептата за това тесто в блога на Лара и понеже и се доверявам сто процента, реших да направя бриоши от него. Единственото нещо, за което съжалявам е, че не съм го пробвала по-рано. Умирам от яд!
Мисля, че това ще е неделната ми закуска от тук нататъка - до края на живота ми. Толкова са вкусни, че са направо "заразни". Пробваш ли ги - не можеш да се спреш!
I fell in love whit IT!
Необходими продукти:
1 ч.ч прясно мляко със стайна температура (250 мл)
25 гр пресна мая (1 и 1/4 с.л. суха мая)
530 гр меко брашно
2 яйца разбити с вилица
80 гр захар (около 1/2 ч.ч.)
75 гр меко краве масло нарязано на кубчета
1/4 ч.л. сол
настъргана кора от половин лимон (по желание)
Начин на приготвяне:
Разтворете маята в прясното мляко. Излейте сместа в купата на миксера. Прибавете разбитите яйца и настърганата лимонова кора и разбъркайте. Добавете пресятото брашно, захарта и солта. Включете миксера с бъркалката за тесто на бавни обороти и бъркайте около 3-4 минутки, докато всичките съставки се обединят.
Без да спирате миксера, постепенно започнете да добавяте парченцата масло, бъркайки на средни обороти. Бъркайте още 5-6 минути, докато всичкото масло се усвои от тестото и то започне да се намотава по бъркалката на миксера. Тестото трябва да бъде гладка, гъста, лепкава маса.
Прехвърлете тестото в дълбока купа, покрийте го с пластично фолио и го оставете да пренощува в хладилника.
На сутринта, извадете тестото от хладилника, сложете го на набрашнена работна повърхост, разделете го на две части и го намесете кратко. Докато работите с едната част на тестото, другата я върнете в хладилника. С тестото се работи много лесно, докато е студено. Ако се затопли, започва да лепне.
Оформяйте бриошите и ги поставяйте във формичките за печене. Когато сте готови, намажете ги с разбит с малко вода или мляко жълтък и ги оставете да втасат на топло около 30-40 минути.
Загрейте фурната на 180 градуса по Целзий.
Премажете втасалите бриоши отново с жълтъка и ги посипете с едра кристална захар. Поставете ги в загрятата фурна и ги печете до златисто-кафяво. Изчакайте леко да се охладят и им се наслаждавайте с чашка кафе, мляко или чай.
Можете да ги предложете ги с масло или с някакъв конфитюр.
Мои бележки:
Бриошите са най-вкусни, когато се консумират в деня, в който са изпечени. Но не се притеснявайте от това! Те така или иначе, вероятно няма да "преживеят" повече от няколко часа. Поне в къщи не успяха! Бях запазила умишлено един и никак не беше лош и на следващият ден. Само беше малко по-сухичък вътре, но това изобщо не му разваляше вкуса и беше изяден отново с удоволствие.
Традиционно - бриошите нямат пълнеж, но аз напълнин половината с по една чаена лъжичка малинов конфитюр. Всякак са ненормално вкусни!
От тази доза ми излезнаха 12 бриоша и 10 малки охлювчета със сушени череши.
Освен лимоновата кора, добавих и три капки есенция "Fiori Di Sicilia". Обожавам го този аромат! Нещо средно между портокал и ванилия е. Пасва им идеално. Просто е "роден" за това тесто.
Бриошите ги оформям така:
Правя топче от тестото на големина горе-долу колкото кайсия. Търкаляйки го между дланите си, го издължавам и изтънявам в единия край, като му придавам формата на крушка или ... матрьошка. Пробивам дупка с нож, странично в дебелия край на тестената фигурка и я разширявам с пръстите си, след което провирам през нея тънкия и край.
(Ето тук наскоро попаднах на едно видео, което нагледно показва цялата процедура на оформянето.)
Ако искате да им сложите пълнеж, просто разточете топчетат на малки дискове, сложете желаната плънка, съберете и притиснете краищата отдолу (за да се залепят) и ги поставете във формичките.
Ако нямате специални формички за бриоши, използвайте формички за мъфини или просто оформете топчици и ги подредете в постлана с хартия за печене тава.
Тестото може да се съхранява в хладилник 3-4 дни или да се замръзи (увито добре в пластично фолио), след като е прекарало една нощ в хладилника и да се използва когато е необходимо, след като се остави да се отпусне на стайна температура.
А ето, как ги е направила и моята мила приятелка Лиляна!
А тук, можете да видите тази рецепта в изпълнение на други мои приятелки от Coolinarika.com!
Saturday, October 2, 2010
Зелник
Това е моят любим зелник! Знам, че повечето хора го правят различно от мен - една кора отдолу, една отгоре и по средата плънката, но аз го правя на руло. Не ми се разпада и размазва, когато го нарежа и се опитваме да го ядем, а и плънката е разпределена равномерно в пластовете тесто. Просто го обожавам!
Необходими продукти за тестото:
900 гр брашно
500 мл прясно мляко
2 с.л. суха мая (40 гр пресна)
100 мл олио
2 яйца
1 с.л. захар
1 с.л. сол
Необходими продукти за плънката:
1 средно голяма зелка
олио за запържване
1 с.л. червен пипер
лимонена киселина (около 1/2 ч.л.)
домат
чубрица, копър, "Вегета" ...
Начин на приготвяне:
Сложете маята и захарта в топлото мляко и изчакайте 5-10 минутки да шупне. Прибавете към тази смес олиото, двете яйца и солта.
Изсипете получената смес в брашното и замесете гладко тесто. Сложете готовото тесто в голяма купа с капак или го покрийте с пластично фолио и го оставете на топло да втасва, докато удвои обема си.
Докато чакате тестото да втасва, пригответе плънката. Нарежете зелката на дребно прибавете малко сол и лимонената киселина и я запържете в мазнината. Когато зелето поомекне, прибавете червения пипер, нарязаният на ситно домат и подправките. Гответе още 10-15 минутки на среден огън, като разбърквате от време на време, докато зелето остане само на мазнина. Опитайте на вкус.
Омазнете работната си повърхност с малко олио и прехвърлете върху нея втасалото тесто. Разточете го на правоъгълник с дебелина около 5-6 милиметра. Разпределете приготвената плънка равномерно отгоре и го навийте на руло. Усучете го малко, като завъртите двата му края в противоположни посоки и го навийте на спирала в подмазана тава. Намажете оформения зелник с малко олио смесено с щипка червен пипер, покрийте го с чиста кърпа и го оставете да втаса отново за около 30 минути. През това време загрейте фурната на 180 градуса по Целзий (360 F). Сложете втасалия зелник във загрятата фурна и печете докато добие приятен светло кафяв загар отгоре (около час).
Приятен апетит!
Необходими продукти за тестото:
900 гр брашно
500 мл прясно мляко
2 с.л. суха мая (40 гр пресна)
100 мл олио
2 яйца
1 с.л. захар
1 с.л. сол
1 средно голяма зелка
олио за запържване
1 с.л. червен пипер
лимонена киселина (около 1/2 ч.л.)
домат
чубрица, копър, "Вегета" ...
Начин на приготвяне:
Сложете маята и захарта в топлото мляко и изчакайте 5-10 минутки да шупне. Прибавете към тази смес олиото, двете яйца и солта.
Изсипете получената смес в брашното и замесете гладко тесто. Сложете готовото тесто в голяма купа с капак или го покрийте с пластично фолио и го оставете на топло да втасва, докато удвои обема си.
Докато чакате тестото да втасва, пригответе плънката. Нарежете зелката на дребно прибавете малко сол и лимонената киселина и я запържете в мазнината. Когато зелето поомекне, прибавете червения пипер, нарязаният на ситно домат и подправките. Гответе още 10-15 минутки на среден огън, като разбърквате от време на време, докато зелето остане само на мазнина. Опитайте на вкус.
Омазнете работната си повърхност с малко олио и прехвърлете върху нея втасалото тесто. Разточете го на правоъгълник с дебелина около 5-6 милиметра. Разпределете приготвената плънка равномерно отгоре и го навийте на руло. Усучете го малко, като завъртите двата му края в противоположни посоки и го навийте на спирала в подмазана тава. Намажете оформения зелник с малко олио смесено с щипка червен пипер, покрийте го с чиста кърпа и го оставете да втаса отново за около 30 минути. През това време загрейте фурната на 180 градуса по Целзий (360 F). Сложете втасалия зелник във загрятата фурна и печете докато добие приятен светло кафяв загар отгоре (около час).
Приятен апетит!
А тези симпатични, малки втасали банички са направени от същото тесто.
Wednesday, September 29, 2010
Crème Fraiche
Предлагам ви един лесен начин на приготвяне на Крем Фреш (Crème Fraiche ) в домашни условия.
Необходими продукти:
500 мл течна готварска сметана с масленост 36-40%
3 с.л. мътеница (buttermilk)
(Мътеницата може да бъде заменена успешно с разбито кисело мляко или заквасена сметана.)
Начин на приготвяне:
Загрейте сметаната до 40 градуса по Целзий (105 F). Прибавете мътеницата (киселото мляко), разбъркайте добре и пресипете сместа в буркан с винтова капачка. Покрийте буркана с капачката, без да я завинтвате и го оставете на топло място в кухнята за около 24 часа (ако мястото е по-хладно, ще му трябва повече време). Разбърквайте сместа на всеки 6-8 часа и проверявайте гъстотата и. След 24 часа, тя трябва да се е позгъстила доста. Ако все още не е ви изглежда достатъчно гъста, оставете я да постои по-дълго. Колкото по-дълго стои, толкова по-гъста ще става. Може да се остави на стайна температура, ако е необходимо до две денонощия. Когато се е сгъстила добре (трябва да е изглежда, като гъсто кисело мляко), завинтете капачката на буркана и го приберете в хладилника. Там вашият Крем Фреш ще продължи да се сгъстява.
Крема ще е гъст и готов за употреба след като престои в хладилника 12-24 часа.
Ако искате да го сгъстите допълнително, просто го разбийте с миксера до пухкавост.
Можете да съхранявате готовия крем в хладилника за 10 дни.
Подходящ е за приготвянето на солени ястия, сладкиши или за гарниране на пайове и пресни плодове. Може да замени заквасената сметана във всякакви ястия, превъзхождайки я няколко пъти с вкусовите си качества. Също така може да се използва вместо сладкарска сметана, като се разбие с малко пудра захар и ванилия. Приготвен по този начин е невероятен за пълнеж на палачинки.
Ами ... това е!
Мои бележки:
Рецептата е изпробвана от мен много пъти и резултатът е много вкусен!
Необходими продукти:
500 мл течна готварска сметана с масленост 36-40%
3 с.л. мътеница (buttermilk)
(Мътеницата може да бъде заменена успешно с разбито кисело мляко или заквасена сметана.)
Начин на приготвяне:
Загрейте сметаната до 40 градуса по Целзий (105 F). Прибавете мътеницата (киселото мляко), разбъркайте добре и пресипете сместа в буркан с винтова капачка. Покрийте буркана с капачката, без да я завинтвате и го оставете на топло място в кухнята за около 24 часа (ако мястото е по-хладно, ще му трябва повече време). Разбърквайте сместа на всеки 6-8 часа и проверявайте гъстотата и. След 24 часа, тя трябва да се е позгъстила доста. Ако все още не е ви изглежда достатъчно гъста, оставете я да постои по-дълго. Колкото по-дълго стои, толкова по-гъста ще става. Може да се остави на стайна температура, ако е необходимо до две денонощия. Когато се е сгъстила добре (трябва да е изглежда, като гъсто кисело мляко), завинтете капачката на буркана и го приберете в хладилника. Там вашият Крем Фреш ще продължи да се сгъстява.
Крема ще е гъст и готов за употреба след като престои в хладилника 12-24 часа.
Ако искате да го сгъстите допълнително, просто го разбийте с миксера до пухкавост.
Можете да съхранявате готовия крем в хладилника за 10 дни.
Подходящ е за приготвянето на солени ястия, сладкиши или за гарниране на пайове и пресни плодове. Може да замени заквасената сметана във всякакви ястия, превъзхождайки я няколко пъти с вкусовите си качества. Също така може да се използва вместо сладкарска сметана, като се разбие с малко пудра захар и ванилия. Приготвен по този начин е невероятен за пълнеж на палачинки.
Ами ... това е!
Мои бележки:
Рецептата е изпробвана от мен много пъти и резултатът е много вкусен!
Tuesday, September 7, 2010
Tarte Tatin
Много вкусен и бърз десерт! За пръв път го правя, но няма да е за последен със сигурност, защото съм очарована от него. Оригиналната френска рецепта е с ябълки, но след ябълките аз го пробвах и с банани. Стана невероятен! Също така може да се приготви с круши, праскови или ананас. Още не съм пробвала тези варианти, но съм сигурна, че ще са също изключително вкусни. Но за това ... по-подробно ще обясня после.
220 гр брашно
120 гр краве масло
1/2 ч.л. сол
1 с.л. захар
3-4 с.л. ледено студена вода
Продукти за плънката:
1,5 кг ябълки
120 гр краве масло
150 гр светло-кафява захар
1 с.л. лимонов сок
Продукти за тестото:
220 гр брашно
120 гр краве масло
1/2 ч.л. сол
1 с.л. захар
3-4 с.л. ледено студена вода
Продукти за плънката:
1,5 кг ябълки
120 гр краве масло
150 гр светло-кафява захар
1 с.л. лимонов сок
Ще ви е необходим голям тиган с метална дръжка или някакъв друг подходящ съд с диаметър 28-30 см и дълбочина 4-5 см, който може да се се използва на котлона и да се постави във фурната след това.
Приготвяне на тестото:
Нарежете студеното масло на кубчета.
Нарежете студеното масло на кубчета.
За приготяне на ръка:
Смесете нарязаното масло, брашното, солта и захарта в купа и мачкайте с пръсти, докато получите трохи с размера на грахово зърно. Прибавете 2 суп. лъжици от ледената вода и внимателно разбъркайте с вилица, докато водата се поеме от тестото.
За приготвяне с кухненски робот (food processor):
Сложете маслото, брашното, солта и захарта в купата на робота и натиснете бутона "Pulse" няколко пъти, докато получите трохи с размера на грахово зърно. Добавете 2 суп. лъжици от ледената вода и натиснете "Pulse" още 2-3 пъти.
Проверяване консистенцията на тестото:
Вземете от сместа в шепата си и стиснете леко, ако се задържа заедно и не се разпада - тестото е готово, ако не - тогава добавете още 1-2 лъжици ледена вода. Добавяйте ги една по една, като след всяка добавка разбърквате или натискте "Pulse" 2-3 пъти, за да се усвои водата и продължавайте да проверявате по същия начин дали се разпада. Внимавайте да не прекалите с бъркането или да прибавите прекалено много вода, защото тестото ще стане твърдо.
Оформяне на тестото:
Изсипете тестото на работна маса и го разделете на 4 части. С дланта нa едната си ръка, с движение надолу и напред, притиснете всяка от четирите части по един път, за да разпределите мазнината равномерно. Сега съберете тестото заедно и го оформете на питка. Увийте го в пластично домакинско фолио и го оставете в хладилника да се стегне за около 30 минути.
Приготвяне на плънката:
Обелете ябълките, нарежете ги на четвъртинки и ги изчистете от семенната част.
Поставете тигана на средно силен котлон и сложете в него маслото и захарта. След като маслото се разтопи и смеси със захарта, подредете отгоре изчистените ябълки, напръскайте ги с лимоновия сок, намалете огъня и варете 15-20 минутки.
През това време, загрейте фурната на 200°С. Извадете охладеното тесто от хладилника и го разточете (върху леко набрашнена повърност) на кръг, с диаметър малко-по голям от този на тигана ви.
Махнете готовите ябълки, плуващи в карамелен сос от котлона и с помоща на точилка, пренесете разточеното тестото върху тях. Подпъхнете краищата на тестото между ръба на тигана и ябълките, като разбира се, внимавате да не се изгорите. Направете няколко прореза с нож в тестото, за да излиза парата по време на печенето и сложете тигана с приготвения тарт на средната скара в загрятата фурна. Печете около 40-45 минути или докато добиете приятен златист цвят отгоре. Извадете от фурната изпеченият тарт и го оставете 5 минутки, за да се охлади леко. Минете с нож по ръба на сладкиша, за да освободите, ако има някъде залепнало. Сложете чинията в която смятате да го сервирате върху тигана, с лицевата страна надолу и преобърнете внимателно сладкиша в нея.
Сервирайте го веднага, гарниран с крем фреш (crème fraîche), разбита сладка сметана
или топка ванилов сладолед.
Мои бележки:
Като вече споменах в началото, ябълките може да се заменят с банани, круши, праскови или ананас. Процедурата е същата както с ябълките, но ако го приготвяте с банани, ви препоръчвам да ги полеете с малко повечко лимонов сок (2-3 с.л.), за да получите необходимия вкусов баланс. Също така варете бананите в карамеления сос само 10-12 минутки, за да не ви се разкашкат.
Смесете нарязаното масло, брашното, солта и захарта в купа и мачкайте с пръсти, докато получите трохи с размера на грахово зърно. Прибавете 2 суп. лъжици от ледената вода и внимателно разбъркайте с вилица, докато водата се поеме от тестото.
За приготвяне с кухненски робот (food processor):
Сложете маслото, брашното, солта и захарта в купата на робота и натиснете бутона "Pulse" няколко пъти, докато получите трохи с размера на грахово зърно. Добавете 2 суп. лъжици от ледената вода и натиснете "Pulse" още 2-3 пъти.
Проверяване консистенцията на тестото:
Вземете от сместа в шепата си и стиснете леко, ако се задържа заедно и не се разпада - тестото е готово, ако не - тогава добавете още 1-2 лъжици ледена вода. Добавяйте ги една по една, като след всяка добавка разбърквате или натискте "Pulse" 2-3 пъти, за да се усвои водата и продължавайте да проверявате по същия начин дали се разпада. Внимавайте да не прекалите с бъркането или да прибавите прекалено много вода, защото тестото ще стане твърдо.
Оформяне на тестото:
Изсипете тестото на работна маса и го разделете на 4 части. С дланта нa едната си ръка, с движение надолу и напред, притиснете всяка от четирите части по един път, за да разпределите мазнината равномерно. Сега съберете тестото заедно и го оформете на питка. Увийте го в пластично домакинско фолио и го оставете в хладилника да се стегне за около 30 минути.
Приготвяне на плънката:
Обелете ябълките, нарежете ги на четвъртинки и ги изчистете от семенната част.
Поставете тигана на средно силен котлон и сложете в него маслото и захарта. След като маслото се разтопи и смеси със захарта, подредете отгоре изчистените ябълки, напръскайте ги с лимоновия сок, намалете огъня и варете 15-20 минутки.
През това време, загрейте фурната на 200°С. Извадете охладеното тесто от хладилника и го разточете (върху леко набрашнена повърност) на кръг, с диаметър малко-по голям от този на тигана ви.
Махнете готовите ябълки, плуващи в карамелен сос от котлона и с помоща на точилка, пренесете разточеното тестото върху тях. Подпъхнете краищата на тестото между ръба на тигана и ябълките, като разбира се, внимавате да не се изгорите. Направете няколко прореза с нож в тестото, за да излиза парата по време на печенето и сложете тигана с приготвения тарт на средната скара в загрятата фурна. Печете около 40-45 минути или докато добиете приятен златист цвят отгоре. Извадете от фурната изпеченият тарт и го оставете 5 минутки, за да се охлади леко. Минете с нож по ръба на сладкиша, за да освободите, ако има някъде залепнало. Сложете чинията в която смятате да го сервирате върху тигана, с лицевата страна надолу и преобърнете внимателно сладкиша в нея.
Сервирайте го веднага, гарниран с крем фреш (crème fraîche), разбита сладка сметана
или топка ванилов сладолед.
Мои бележки:
Като вече споменах в началото, ябълките може да се заменят с банани, круши, праскови или ананас. Процедурата е същата както с ябълките, но ако го приготвяте с банани, ви препоръчвам да ги полеете с малко повечко лимонов сок (2-3 с.л.), за да получите необходимия вкусов баланс. Също така варете бананите в карамеления сос само 10-12 минутки, за да не ви се разкашкат.
Ако не разполагате с кафява захар, използвайте обикновена, но първо направете от нея светъл карамел в тигана и след това добавете маслото.
Ако искате да спазите традицията, сервирайте тарта с крем фреш. Ако нямате от къде да си набавите такъв, можете да си го приготвите много лесно и в къщи.
Ето ви и рецепта за това!
Ако искате да спазите традицията, сервирайте тарта с крем фреш. Ако нямате от къде да си набавите такъв, можете да си го приготвите много лесно и в къщи.
Ето ви и рецепта за това!
А ето го и в бананов вариант. Стана божествен!