Pages

Friday, November 10, 2017

Супа от "Ненапълнени пиперки" / Unstuffed peppers soup

Смешно име за супа, нали?
Номера е такъв, че супата се прави от абсолютно същите продукти за пълнени пиперки, само че не ги пълните пиперките, а ги нарязвате.
Супата е изключително вкусна и се приготвя много бързо и лесно.

Необходими продукти:

1/2 кг смляно месо (според вашите предпочитания - свинско, телешко, пуешко, пилешко ...)
1 ч.ч. дългозърнест ориз
3 пиперки (за препоръчване камби и поне едната да е зелена)
1 голяма глава кромид лук
2 скилидки чесън
1 малка (400 мл) консерва с цели белени домати
1 литър пилешки или телешки бульон (може да използвате и бульон на кубчета)
1 литър вода (добавете колкото смятате за необходимо)
1 пакетче "Zesty Italian salad dressing and recipe mix" (не е страшно ако го нямате)
Вегета, сол, черен пипер
50-60 мл олио
Едро натрошен лют червен пипер при сервиране  (ако обичате люто разбира се)

Начин на приготвяне:

    Запържете смляното месо в олиото с малко сол, като се стремите по време на пърженето да го раздробите максимално. Прибавете нрязания на ситно кромид и продължете да пържте докато омекне. Прибавете измития ориз и пържете още няколко минутки. Добавете подправките (по ваш вкус), разкъсаните на едри парчета домати и налейте бульона и водата. Опитайте на сол. Варете около 10 минутки, прибавете нарязаните на кубчета пиперки и продължете да варите на тих огън до пълното сваряване на ориза. Ако е необходимо долейте още вода, за да получите желаната от вас гъстота на супата.

Ами ... това е всичко.

Да ви е сладко! 

Tuesday, October 31, 2017

Плодова торта с Баварски крем

Аз съм абсолютно влюбена в тази торта! 
Получи се стархотна комбинация. Много лека и свежа.

Необходими продукти за блатовете:

8 яйца (разделени на белтъци и жълтъци)
1 щипка сол
16 с.л. захар
16 с.л. брашно (или 14 с.л. брашно и 2 с.л. нишесте)
1 ванилийка (по ваше желание можете да добавите и настъргана кора от лимон или портокал)
1 бакпулвер (ако желаете, но аз не слагам)

Необходими продукти за Баварския крем:

2 и 1/2 ч.л. желатин (1 пакетче)
3 с.л. студена вода
1/2 ч.ч. захар *
1 и 1/2  ч.ч. смес (1 към 1) от прясно мляко и течна сметана
4 големи жълтъка
2 ванилийки (или семената от една шушулка)
1 и 1/2 ч.ч. студена течна сметана

И още:

2 ч.ч. студена течна сметана
1/2 ч.ч. захар
1 пакетче стабилизатор за сметана (не е задължително, но е препоръчително)
Комбинация от горски плодове по ваш избор - малини, къпини, боровинки, ягоди, касис.

Глазура за плодовете: 

2 и 1/2 ч.л. желатин (1 пакетче) разтворен в 1 ч.ч. вода с  2 с.л. захар и малко лимонов сок (или лимонтозу)

* Чаената чаша която използвам за мерене е с вместимост 250 мл. 

Начин на приготвяне:

    Измийте плодовете и ги оставете да се отцедят. Заделете няколко красиви ягоди за декориране на тортата а останалите ги срежете (в зависимост от големината им) на две или четири парченца.
    Пригответе си две еднакви кръгли тавички (моите бяха с диаметър 28 см), като ги постелете с хартия за печене или ги намазните и набрашните.
Изсипете белтъците в купата на миксера и разбийте със щипка сол на пухкава пяна. Прибавете захарта и продължете да разбивате до плътен сняг. При непрекъснато разбиване, започнете да прибавяте един по един жълтъците до пълното им усвояване и получаването на въздушна кремообразна смес. Прибавете ванилийката (лимонови, портокалови стърготини). Спрете миксера и започнете да добавяте на порции пресятото брашно смесено с нишестето (и с бакпулвера ако ползвате такъв), като внимателно разбъркавате с лопатка до пълното хомогенизиране на сместта. Не прекалявайте с бъркането, за да не изгоните прекалено много въздух от нея. Разлейте сместа по равно в двете подготвени тавички и изпечете до порозовяване на 350 F (180 C). Не препичайте блатовете за да не станат сухи.
Извадете изпечените блатове от тавичките и ги оставете да се охладят напълно. Срежете всеки един хоризонтално на две за да получите четири тортени платки.     
    Накиснете желатина във водата.
    В голяма метална купа разбийте леко жълтъците със захарта.  Загрейте млякото и сметаната заедно с ванилията в подходяща тенджерка до точка на кипене и при непрекъснато бъркане прибавете към разбитите жълтъци. Върнете сместта в тенджерката, поставете я на умерен котлон и я доведете отново до температура на кипене, като бъркате непрекъснато. Когато сместта започне прави мехурчета, махнете от котлона и прецедете през финна цедка преливайки я отново в метална купа. Поставете купата с горещия крем в по-голям съд с ледена вода. Прибавете набъбналия желатин при горещия крем и бъркайте докато се разтопи напълно. Докато яйчения крем се охлажда, разбийте студената течна сметана със захарта до меки връхчета. Когато яйчения крем е почти охладен и започнал да се сгъстява, добавете разбитата сметана и смесете внимателно с лопатка.
    В тортен пръстен обложен с ацетатна лента (ако имате такава) сложете първата тортена платка, излеите отгоре една трета от крема и подравнете. Подредете отгоре част от приготвените плодове. (Количеството е по ваше осмотрение.)
Поставете отгоре втората платка и притиснете леко. Налейте отгоре половината от останалия крем и оново подредете от плодовете. Повторете процедурата още веднъж и завършете тортата с последната платка поставена най-отгоре. Притиснете отново леко и приберете сглобената торта в хладилника за поне 4 часа. Ако имате възможност, ви препоръчвам да я оставите да пренощува в хладилника преди да я декорирате.
    Разбийте двете чаши сметана със захарта и стабилизатора (ако ползвате такъв). Освободете тортата от пръстена и я намажете с разбитата сметана. Сипете останалата сметана в шприц и направете отгоре борд от розички (или каквата декорация ви харесва).
    Разтворете желатина във водата и добавете захарта и лимоновия сок. Потопете заделените за декориране плодчета в желатиновия разтвор и ги подредете отгоре по ваш вкус. Потапянето в желатина предпазва плодовете от окисляване и ги запазва по-дълго свежи и привлекателни на вид.
    Сега си направете кафе и си отрежете едно голямо парче от тази вкусотия, защото го заслужавате!

    Да ви е сладко!




Friday, August 25, 2017

Обърнат сладкиш с праскови


    Не бях приготвяла този сладкиш от много години и бях забравила колко е вкусен и сочен. Правех го предимно с ябълки, но те могат да бъдат заменени с праскови (както е видно в случая), круши, банани, манго или някакъв друг плод който предпочитате. 
Винаги ще получите много лек и приятен десерт или добавка към следобедното кафе.


Необходими продукти:

4 яйца
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. кисело мляко 
100 мл олио (около 1/2 ч.ч.)
1 ванилийка
1 бакпулвер
2 ч.ч. брашно

И още:

3-4 праскови (зависи от големината им)
1/2 ч.ч. захар
50-60 гр краве масло

Начин на приготвяне:

    Измийте и нарежете прасковите на тънки полумесеци. В кръгла тавичка с диаметър 28 см (11") изсипете 1/2 ч.ч. захар, поставете я върхо силно нагорещен котлон и карамелизирайте захарта. Премествайте тавичката постоянно, за да не прегори захарта. Местете и накланяйте тавичката в различни посоки, докато всичката захар се разтопи и получите средно тъмен карамел който покрива равномерно цялото и дъно. Изключете котлона и отдръпнете тавичката от него. Изчакайте няколко минутки, за да се охлади леко карамела и поставете отгоре кравето масло нарязано на парченца. След като маслото се разтопи от топлината на карамела, наклонете тавичката в различни посоки за да се разлее по цялото ѝ дъно. Подредете ветрилообразно нарязаните праскови в тавичката, като леко ги застъпвате и се стремите да покриете колкото се може по-добре цялото дъно.
    Загрейте фурната на 180 С (360 F). Разбийте яйцата със захарта до пухкавост. Прибавете ванилийката, олиото и киселото мляко и разбъркайте. Смесете бакпулвера с брашното и го добавете на порции към яйчената смес, като бърката непрекъснато до пълното му усвояване. Трябва да получите смес с гъстотата на кейксово тесто. Излейте сместа върху подредените праскови. Маслото от дъното ще отиде към стените на тавичката, но това не бива да ви притеснява. 
    Изпечете сладкиша до златисто. Обърнете го още докато е горещ върху чиния (поднос) за сервиране с диаметър по-голям от тавичката в която е изпечен сладкиша. (Не го чакайте да се охлади, защото в такъв случай плодовете и част от карамела ще останат залепнали на дъното на тавата.) За да направите това, поставете чинията върху тавичката с изпечения сладкиш и заедно ги преобърнете, така че чинията да дойде отдолу а тавичката отгоре. Направете тази процедура много внимателно, за да не се изгорите с горещия карамелен сос. 
    Отстранете тавичката и оставете сладкиша да се охлади напълно. Нарежете го и го севирайте с чаша кафе или чай. При сервиране, можете да го гарнирате с леко подсладена разбита сметана.

Да ви е сладко!




Рулца от патладжани със сирена и босилек върху доматен сос


Необходими продукти:

3 големи патладжана
450 грама извара (Farmers cheese)
50 гр настърган пармезан
100-150 гр настърган кашкавал
2-3 яйца
200 гр кашкавал
настърган или нарязан на тънки филийки
500-600 мл Маринара сос (доматен сос)
100-150 мл маслиново олио
Сол, черен пипер, пресен босилек


Начин на приготвяне: 

      Нарежете патладжаните на дебели филии по дължина. Посолете ги и ги оставете за около 30 минути да се отцедят. След като са се отцедят, ги намажете от двете страни с помощта на четка с маслиновото олио и ги подредете без да се застъпват в постлана с хартия за печене голяма, плитка тава. Изпечете ги докато омекнат и леко се зачервят. Не бива да ги препичате.
(Изпечете патладжаните на 2-3 пъти, ако не се събират наведнъж в тавата. Можете също така да ги изпечете на скара, ако предпочитате.)
      За плънката, смесете изварата с пармезана и настъргания кашкавал. Прибавете яйцата, малко нарязан на ситно босилек, черен пипер и сол на вкус и разбъркайте до еднородна смес. Сместа не трябва да е течна, а да остава на купчинка като я сипете с лъжицата.
      В подходяща тавичка (моята е 25 см х 38 см) изсипете соса. Вземете една изпечена филийка патладжан, изсипете една нагърбена супена лъжица от плънката в по-тесния и край и навийте на
рулце. Поставете го в тавичката със соса и продължете така докато изчерпате патладжанените филийки. Полейте отгоре леко с маслиново олио и сложете в загрята на 200 градуса по Целзий (400 F) фурна. Печете около 20-30 минути, докато соса започне да бълбука и патладжаните се запекат леко. Извадете тавичката от фурна, подредете филийките кашкавал отгоре (или поръсете с настъргания кашкавал) и върнете обратно да се запече до зачервяване на кашкавала.
      Извадете от фурната, изчакайте да се охлади леко, поръсете с пресен, ситно нарязан босилек и сервирайте.

Ммммням! Невероятно вкусно ястие се получава!

Добър апетит!

Friday, June 16, 2017

Еврейски варени гевречета

   Ако ги пробвате тези гевречета, ви гарантирам че ще се влюбите в тях. Невероятно вкусни са, а овен това се правят много лесно и бързо.

Необходими продукти:

800 гр брашно (зависи от брашното)
30 гр прясна мая или 4 с.л. суха мая *
500 мл прясно мляко
100 гр краве масло
100 гр пудра захар
1 ч.л. сол
2 яйца (разделени жълтъци и белтъци)

Ще би трябва още малко едра сол на кристали и (или) семена за поръсване на гевречетата преди печене.

Начин на приготвяне:

   Кипнете млякото и разтопете в него кравето масло и пудрата захар. Изчакайте да се охлади до телесна температура и прибавете маята. След като маята шупне, прибавете двата белтъка предварително разбити с вилица и брашното със солта.
Омесете много меко (почти лепкаво) тесто и го поставете в намаслена купа. Покрийте го с пластично фолио и го оставете да втаса. **
   След като е удвоило обема си, разделете тестото на 24 еднакви части (всяка по около 55-60 гр) и от тях оформете топчета. Подредете ги върху набрашнена повърност и започнете да оформяте гевречетата. Тъй като тестото втасва много бързо, докато оформите последните топчета от тестото, първите ще са вече втасали.
Вземете едно от втасалите топчета и пробийте дупка в средата му с палец и показалец. Пъхнете показалеца си в дупката и завъртрте тестото няколко пъти около него, докато отвора се разшири и стеничките на гевречето станат с дебелина (диаметър) около два сантиметра.
Подреждайте готовите гевречета в плитка, застлана с хартия за печене тава. Изчакайте ги 10-20 минутки да втасат отново.
   През това време загрейте фурната на 200 С (390 F) и поставете на котлона дълбоко тиганче или плитка тенджерка с вода и щипка сол. Когато гевречетата са втасали и водата на котлона е завряла, започвайте да пускате по 2-3 гевречета във нея. Варете ги около 10-15 секунди, обърнете и ги варете още токова време от другата страна.


   Изваждайте сварените гевречета с решетъчна лъжица и ги подреждайте обратно в застланата с хартия за печене тава.


   Когато тавата се напълни, намажете гевречетата отгоре с разбитите с 1 с.л. вода жълтъци и ги поръсете с едра сол, сусам или някакви семена по ваш избор.***
   Поставете тавата с гевречетата в загрятата фурна и печете около 20 минути или докато добият златист загар.
Ивадете изпечените гевречета от тавата и ги подредете върху решетка за да се охладят.


 Мои бележки:

* Предполагам, че маята ще ви се стори много, но не е така. Тестото няма мирише на мая.
** Поради голямото количесто мая, тестото втасва много бързо. Също така, след първото втасване то няма да е лепкаво, а ще бъде меко, еластчно и много приятно за работа.
*** Тестото е леко сладникаво и дори да решите да поръсите гевречетата с някакви семена, ви препоръчвам да ги порисите и със сол. Едрата сол много добре се връзва с вкуса на самото тесто.



Да ви е сладко!

Wednesday, May 10, 2017

Масленки с орехи


   Много вкусни и лесни за приготвяне сладчици. Идеално допълнение към кафе или чай.
Едва опазих част от тях, за да ги снимам!
Моята дъщеря лапваше по една всеки път като минаваше покрай масичката в хола и ни питаше - А бе вие какво не им харесвате на тези сладки? :)

Необходими продукти:

250 гр краве масло (размекнато)
1/3 ч.ч. пудра захар
2 и 1/4 ч.ч. брашно
1 ч.ч. дребно накълцани орехи (не смлени) *
1 ч.л. екстракт от Ванилия или една Ванилия на прах (може да добавите и настъргана кора от лимон или портокал)**

И още:

Около 1 ч.ч. пудра захар за овалване на сладките след изпичане

Начин на приготвяне:

   Разбийте с миксер маслото с пудра захарта до пухкав крем. Прибавете Ванилията и брашното и орехите. Бъркайте с миксера на бавни обороти или с подходяща бъркалка на ръка, докато получите гъсто еднородно тесто.
   Загрейте фурната на 180 С (350 F).
   Постелете голяма плитка тава с хартия за печене. Вземайте от тестото и с ръце оформяйте топчета с големината на орех. Подреждайте готовите топчета в тавата на около 4-5 см разстояние едно от друго.
   Поставете пълната тава в загрятата фурна и печете 20-25 минути. Сладчиците трябва само леко да порозовеят. Всяка фурна е различна, така че след петнадесетина минути започнете да ги наблюдавате, за да не се препекат.
   Когато са готови, извадвете ги от фурната, оставете ги в тавата да се охладят леко (колкото да можете да ги пипате с ръце) и ги оваляйте в предвидената за тази цел пудра захар поставена в дълбока купичка. Подредете ги върху решетка или поднос, изчакайте ги да се охладят напълно и ги оваляйте още веднъж в захарта.
   Сега вече можете да ги подредите в чиния за сервиране или да го приберете в добре затварящ се буркан или кyтия. Също така можете да ги замразите и да ги съхранявате замръзнали в подходящ съд до един месец.

Мои бележки:

   * Вместо орехи, ако предпочитате можете да използвате бадеми или лешници. Също така можете да увеличите количеството на ядките до една и половина чаши.
** Аз добавих настъргана кора от половин лимон и станаха разкошни.