Pages

Tuesday, February 22, 2011

Малаена Баница

     Интересно име, нали! Е, в моят роден край на царевичното брашно, от което се прави качамак, му казват - малай.
     Реших да споделя с вас рецептата на една много необичайна и много вкусна сладка баница. Почти съм сигурна, че повечето от вас не са пробвали такова нещо, освен ако не са познавали баба ми Геновева. Шегувам се, разбира се!!! Сигуно и някой друг знае да я прави, но него пък аз не го познавам. :)
Вярвайте ми - наистина си заслужава да се опита!

Необходими продукти за тестото:

300 мл хладка вода

500-550 гр бяло брашно*

1 яйце

1 ч. л сол
1 с. л. олио

За разточване:

200-250 гр царевично брашно (малай)

За поръсване преди печене:

200-250 мл вряло олио

100-150 гр захар

За сиропиране:

5 ч. ч. вода

3 ч. ч. захар

1-2 ванилийки

Начин на приготвяне:

     Замесете тесто от посочените продукти, разделете го на четири еднакви топки и ги подредете на набрашнена повърхност. Поръсете ги с брашно, покрийте ги с кърпа и ги оставете 20-30 минути, за да се отпуснат.
     Застелете работната маса с чиста покривка и обилно я поръсете с царевично брашно. Вземете една топка тесто, сложете я на масата, поръсете я и нея с царевичното брашно и започнете да разточвате. Поръсвайте получената кора периодично с царевично брашно по време на точенето, за да не лепне. Точете, докато получите много тънка, почти прозрачна кора.
Надиплете готовата кора като хармоника** и я поставете, навивайки я спираловидно в подмазана с олио кръгла тава. Не изчиствайте полепналото по нея царевично брашно и се старайте да не я усуквате по време на подреждането в тавата.
     Направете същото нещо с останалите три тестени топки.
     Когато цялата баница е подредена в тавата, сгорещете олиото и я полейте обилно. Трябва да чувате цвърчене от горещата мазнина, когато я поливате. Поръсете я с малко захар и я изпечете в загрята на 380 F (190 C) фурна, до зачервяване.
     Докато баницата се пече, сварете сиропа и го оставете да се охлади.
     Извадете изпечената баница, изчакайте я да се охлади леко (около 10 минути) и я залейте с хладния сироп. Завийте тавата с алуминиево фолио и оставете баницата да пренощува.
На другия ден, след като е омекнала я нарежете и ... севирайте.
     Много лесна, а изключително вкусна!
     Да ви е сладко!

Забележки:

     * Количеството на брашното може да варира малко, в зависимост от вида му. Тестото трябва да бъде средно твърдо - удобно за разточване.
     ** Надиплянето на баницата се прави най-лесно върху точилката. Прехвърлете разточената кора върху дълга точилка. Вдигнете точилката, така че кората да виси във въздуха и я съберете (избутайте) от двата края към средата, по дължината и.
     Направили сте я перфектно, ако диплите на баницата, след като сте я изпекли и сиропирали, могат да се разгъват като хартия. Погледнете на тази снимка!


Wednesday, February 16, 2011

Тринидадско Къри

  
     Най-вкусното къри, което съм опитвала!




Необходими продукти:

1,5-2 кг пилешко месо*

1 глава чесън (обелен и накълцан на ситно)

чесън на прах

сол

смлян черен пипер

къри

маслиново олио (зехтин)

свежа мащерка

1 консерва ( около 300 мл) кокосово мляко

Lawry's подправена сол  

сок от 1-2 лимона

1-2 големи глави кромид нарязани на ситно

малко бира

оцет

1 до 4 люти чушлета** (Хабанеро, Чили, Халапеньо...)

1 връзка свежо силантро (кориандър)***

Начин на приготвяне:

     Измийте пилешкото месо с малко лимонов сок и оцет. Отцедете го и го нарежете на малки парчета. Сложете го в голяма купа и го подправете с малко чеснов прах, Lawry's сол, малко обикновена сол, черен пипер, 1-2 лъжици къри и около 50 мл бира. Объркайте всичко с ръце, за да се покрие месото с подправките. Надупчете тук-там месото с нож, за да може да се напои добре с маринатата, добавете още малко бира и го оставете в хладилника за няколко часа или най-добре за цяла нощ.
     След като месото ви се е мариновало, можете да започнете с готвенето.
     В кухненски комбайн или блендер, сложете нарязания кромид, чесъна, лютите чушлета и силантрото и ги смелете.
     В тенджера или дълбок тиган, налейте достатъчно зехтин за да покриете дъното и го сгорещете. Изсипете сместта от блендера в горещата мазнина, добавете още малко къри и разбъркайте. Горещата мазнина ще отнеме част от лютивината на чушлетата, но ще запази аромата им.
     Добавете маринованото месо към вече пържещата се смес и разбъркайте добре. Добавете още малко къри и покрийте тенджерата с капак. Задушавайте месото докато пожълтее. Не добавяйте вода. Оставете месото да се задушава в собствените си сокове, като разбърквате от време на време. Добавете кокосовото мляко, разбъркайте, намалете котлона и го оставете да ври на тих огън около 25 минути ( или до пълна готовност на месото). Към края на варенето, прибавете още малко лимонов сок и бира. Ако е необходимо добавете малко вода и подправете на сол. Соса не трябва да е бъде гъст. Трябва да е малко по-плътен от супа.
     Сервирайте кърито вряло, върху купчина от задушен бял ориз.

Забележки:

     * В оригиналната рецепта се използва цяло пиле насечено на дребни парчета. Аз не харесвам дребните парченца от кости, които падат след това в соса и по тази причина използвам пилешко бяло месо или някакво обезкостено месо и подкрилници.
   ** Колко люти чушлета ще сложите, зависи само от вас. Имайте в предвид, че оригиналното къри е много люто.
 *** Кориандъра има много необичаен мирис и може би не на всеки му допада, но вярвайте ми - без него нищо няма да се получи. Комбинацията му с другите подправки придава точно този специфичен и автентичен аромат на ястието. Сериозно - сложете цяла връзка от него!

Бон апетит!

     Скоро ще публикувам и рецептите за едни страхотни питки (Роти и Дости Роти), които традиционно се сервират с кърито.  

Monday, February 14, 2011

Бързи "Пърленки" на фурна

  
      Ето ме пак с тестото! Приядоха ми се пърленки, но тъй като времето все още е студено за палене на скара, реших да пробвам нещо друго. Е, не са традиционните пърленки, но станаха изключително вкусни и апетитно изглеждащи. А как невероятно ухаят ......... !!!!!!!!
Експеримента успешен! 

Необходими продукти:

4 ч. чаши брашно 

2 1/2 ч. чаши топла вода

2-3 с. лъжици зехтин (маслиново олио)

1 с. лъжица суха мая

1 с. лъжици захар

1 с. лъжица сол

И още:

мазнина за подмазване на тавичката за печене

зехтин или маргарин за намазване на изпечените пърленки

шарена сол за поръсване

Начин на приготвяне:

     В голяма купа разтворете маята и захарта във водата  и изчакайте 5 минутки да се активира. Прибавете солта, брашното и зехтина и бъркайте с лъжица, докато водата усвои цялото брашно. 
Покрийте забърканото тесто с капак или чиста кърпа и го оставете 15-20 минути на топло място да шупне. Разбъркайте го и го покрийте оново, но сега изчакайте 30-40 минути, докато утрой обема си.
     Загрейте фурната на 250 градуса по Целзий (480 F) и сложете в нея тавичката (или тавичките) в кото ще ги печете, да се сгорещи. Ако използвате фурна с вентилатор я загрейте на 220 целзий или 460 Фаренхайт. Извадете горщата тава от фурната, бързо я подмажете с мазнина по ваш избор (аз използвах краве масло) и изсипете малка част от тестото в нея. Разплескайте тестото с мокри ръце, за да оформите тънка питка и я изпечете 
до зачервяване 
във фурната, без да намалявате температурата. Веднага след като я извадите я намажете отгоре със зехтин или маргарин и я поръсете с шарена сол. 
Повтаряйте същата процедура, докато свършите тестото.

Забележки:


     Големината и размера на пърленките зависи от вас и от размера на тавичката в която ще ги печете. На мен ми излезнаха пет броя с диаметър около 20 см. Можете да ги печете една по една или по няколко наведнъж (пак разбира се в зависимост от размера на тавичката). Пекат се бързо. Не съм засичала времето, но не е повече от 10-15 минутки. Препоръчвам ви да ползвате някоя по-стара тава за печенето, защото пожълтява от мазнината и трудно се почиства след това.

     Ами това е! 

     Да са ви слади тези хрупкави и неустоимо ухаещи пърленки!